Bliżej nieba. Wieczór poetycki Kazimierza Malskiego

e-ropczyce.pl 9 miesięcy temu

21 marca, a więc w pierwszy dzień wiosny, odbył się w CK w Ropczycach Wieczór Autorski Kazimierza Malskiego, połączony z promocją najnowszego zbioru poezji pt. „Bliżej nieba”. Spotkanie z poetą i jego twórczością nazwano: ”W aureoli obwarzanka – między sacrum a profanum”. Spotkanie zorganizowała Agnieszka Szela, dyrektor MiP Biblioteki Publicznej w Ropczycach, z pomocą Waldemara Wilka, założyciela lokalnej grupy poetyckiej Strumień.

Znakomity Autor wraz z Małżonką mogli się cieszyć przybyciem sporej grupy słuchaczy, co w dzisiejszych, mało poetyckich czasach, można nazwać ewenementem. Wśród publiczności – wzruszony Bolesław Bujak, Burmistrz, Przewodniczący RM, Grzegorz Bielatowicz, poeci z Klubu Strumień, nauczyciele, ludzie kultury, wielbiciele sztuki.

Kazimierz Malski to wywodzący się z Ropczyc krakowski artysta, zarazem poeta, malarz i rzeźbiarz. W Ropczycach cieszy się dużą rozpoznawalnością, bo to właśnie on jest twórcą najbardziej znanych miejskich pomników – Ks. Jana Zwierza, Józefa Mehoffera i króla Kazimierza Wielkiego.

W świat poezji Artysty wprowadziła zebranych dr Hanna Krupińska. W krótkiej analizie zwróciła uwagę przede wszystkim na tematykę tomiku i układające się w specyficzne „serie” poszczególne utwory. Pomogła też czytelnikom i słuchaczom zinterpretować wiele niezwykłych metafor, oksymoronów, porównań i innych środków poetyckich, tworzących piękno tych lirycznych arcydzieł.

Wiersze poety, wybrane z tomiku „Bliżej nieba” prezentowane były w delikatnych, pozbawionych patosu, więc dających możliwość wielości interpretacji recytacjach. Podjęli się tej niełatwej sztuki Martyna Toton, Agnieszka Szela i Waldemar Wilk. Pomiędzy tekstami pozwolono wybrzmieć muzyce i świetnym aranżacjom poezji śpiewanej Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua. Wokaliści – Martyna Toton i Ryszard Niewiarowski (także akompaniament) subtelnie poprowadzili słuchaczy w krakowskie uliczki, podzielili się emocjami związanymi z życiem i wartościami dominującymi w duszy każdego człowieka. Wzruszająco zaprezentowała się Zuzanna Ostafin w piosence „Do ciebie, mamo”, nawiązującej treścią do wierszy K. Malskiego.

A co można powiedzieć o utworach naszego Poety? Zaprezentowany tomik wzbogacony jest przedmową Hanny Wendland – Malskiej i okraszony zdjęciami rzeźb i obrazów Poety. Same wiersze to w przeważającej większości miniatury poetyckie, stanowiące jakby mikrokosmos – obrazki drobnych przyjemności, maleńkich skrawków codzienności, detali natury i iskier emocji pojedynczego człowieka. W tle tych przedstawień wyczuwa się ogrom ziemi i nieba oraz zagadkowego Absolutu, istniejącego głównie w westchnieniach poetyckiego „ja” i miękkich aluzjach do biblijnych symboli. Liryki wręcz przeładowane są ogromną ilością środków artystycznych, które budują drogi do nieskończonych interpretacji. Mimo, iż na pierwszy rzut oka wiersz wydaje się być opisem tego, na co wskazuje tytuł, to czytając go „błądzimy”, „poznajemy siebie nawzajem”. Często powtarzającym się motywem jest życie i towarzysząca mu śmierć. Tak, jakby autor w każdym obrazku życia widział jego początek i koniec. Najbardziej radosnym w całym tomiku utworem wydaje się być „Ekologia”. Nawiązuje do bardzo popularnych ostatnio wypowiedzi, także internetowych prezentacji, pokazujących różnice między dzieciństwem i młodością współczesnych, a tym samym okresem życia ich rodziców i dziadków.

Tomik jest jak najbardziej wart przeczytania i obejrzenia. Na pewno wzbudzi taki ogrom refleksji, o jaki sami siebie nie podejrzewaliśmy.

Idź do oryginalnego materiału