W miniony weekend odbyły się w Krakowie XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. W ramach tego wydarzenia można było odwiedzić kilkadziesiąt obiektów historycznych, fortów, szkół, pracowni artystycznych. Jednym z tych obiektów była prowadzona przez bocheńskie małżeństwo – Katarzynę i Leszka Wincełowiczów – Galeria Sztuki przy ul. Legionów Piłsudskiego, gdzie odbyła się promocja książki Czesława Anioła pt. Szlak węgierski. Z przeszłości do turystycznego poznawania.
„Szlaki, sieci, połączenia” – tak brzmiało tegoroczne hasło tej cyklicznej imprezy. – Pomyślałem sobie, iż doskonale odpowiada ono tytułowi wydanej ostatnio przez zaprzyjaźnione z nami Wydawnictwo Regis książki Czesława Anioła poświęconej szlakowi węgierskiemu. Co więcej szlak ten adekwatnie rozpoczynał się na krakowskim Podgórzu, czego śladami są chociażby Skład Solny oraz ulice Solna i Węgierska – mówił na wstępie spotkania prowadzący je Leszek Wicnełowicz.
Pochodzący z Lipnicy Murowanej Czesław Anioł przedstawiając swoją książkę podkreślał zwłaszcza wielowymiarowość szlaku węgierskiego. Zaznaczył, iż miał on nie tylko znaczenie gospodarcze, ale też polityczne, kulturowe, a także duchowe.
– Szlakiem węgierskim wędrowali przecież do Polski pierwsi ewangelizatorzy na czele ze św. Wojciechem. Z kolei św. Świerad założył przy przeprawie na Dunajcu w Tropiu swoją słynną pustelnię – przypomniał uczestnikom spotkania Czesław Anioł.
W spotkaniu uczestniczyli również wydawcy, anonsując kolejną przygotowywaną już do druku książkę Czesława Anioła.
– Będzie to tym razem opowieść o węgierskich królewnach na Ziemi Krakowskiej. Książka będzie nosić tytuł „Święte damy”, a poświęcona będzie postaciom św. Kingi i św. Jadwigi. Oczywiście obydwie święte związane są ze szlakiem węgierskim. Dodatkowo św. Kinga dość mocno odcisnęła się w historii i tradycji Bochni – anonsował Paweł Bielak z Wydawnictwa Regis.
Zapowiadana książka ma się ukazać już w grudniu, tymczasem w Krakowie Czesław Anioł podpisywał dla uczestników spotkania swoje ostatnie dzieło. Na 15 listopada zaplanowana jest już promocja tej cennej publikacji w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni.