Bolesne pożegnania, czyli co zrobić, by uczcić tych, których już z nami nie ma

1 rok temu

Nagrobki towarzyszą nam od setek lat. Wiele osób nadaje im miano pomników pamięci – jest to bardzo trafne określenie, zważywszy na fakt, iż to właśnie one są zwieńczeniem czyjegoś istnienia na świecie. Strata bliskiej osoby to wielkie przeżycie dla całej rodziny; w czasie żałoby mało kto myśli o poświęceniu chwili na formalności, tymczasem są one bardzo ważne. Nagrobek może powstać choćby kilka miesięcy lub lat po pogrzebie – daje to rodzinie uporać się ze stratą na tyle, by móc zastanowić się nad wyborem pomnika upamiętniającego bliską osobę w najlepszy sposób. Prawda jest taka, iż każdy z nas będzie kiedyś musiał stanąć przed bolesnym faktem straty. Wybór nagrobka to proces emocjonalny, jednak to właśnie pomnik będzie przez długie lata przypominał o zmarłym. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do wizyty w zakładzie kamieniarskim.

O czym musisz pamiętać przy zakupie nagrobka?

Droga, jaką trzeba przebyć by zakupić nagrobek, obejmuje kilka punktów, o których powinno się pamiętać. Odpowiednie przygotowanie do wizyty w zakładzie kamieniarskim znacznie przyspieszy ten procent. O co musisz zadbać przed zakupem nagrobka?
Dokumenty. Według prawa, nagrobek może zamówić wyłącznie osoba będąca właścicielem grobowca. W przypadku mniejszych, wiejskich czy parafialnych cmentarzy zwykle wystarczy pisemne lub ustne oświadczenie, iż jest się właścicielem grobowca, a wszelkie należności dotyczące prawa do miejsca na cmentarzu zostały już uregulowane. Opłata za miejsce na cmentarzu nie jest wszędzie jednakowa – zależy to od proboszcza parafii, administratora bądź zarządcę cmentarza. zwykle ta kwota jest niewielka i należy ją odnawiać co 25 lat. W przypadku dużych cmentarzy należy wypełnić pełnomocnictwo dla wybranego zakładu kamieniarskiego na wykonanie robót w naszym imieniu. Warto skonsultować się z kancelarią cmentarza i ustalić wymogi dotyczące prac wykonywanych przez kamieniarza na cmentarzu.
Budżet. Wybór nagrobka to kwestia niezwykle indywidualna. Najtańsze nagrobki to wydatek rzędu 3000-4500 złotych, jednak na rynku znajdziemy również pomniki, których kwota dwukrotnie przekracza tą cenę. Podana cena za najtańszy nagrobek jest jedynie orientacyjna – w rzeczywistości bardzo wiele zależy od regionu, wymiarów i stopnia skomplikowania elementów. W tym również wybranego materiału.
Rodzaj nagrobka. Aby wybrać odpowiedni kamień warto podążać swoim gustem. Czasem jednak może być to na tyle trudne, iż dobrym wyjście będzie powierzenie zadania specjalistom. Fachowe doradztwo pełni między innymi firma VHCT. Producent nagrobków z betonu architektonicznego jest w stanie skrupulatnie przedstawić mocne i słabe strony materiałów, a także doradzić w kwestii fasonu oraz tablicy upamiętniającej zmarłego. Na stronie https://nowoczesne-pomniki.pl/ producent przygotował serię wpisów dotyczących wyboru odpowiedniego nagrobka i dbania o pomnik już po jego montażu.

Wybór odpowiedniego kamieniarza kluczem do sukcesu

Aby poszukiwania zakładu kamieniarskiego skończyły się owocnie, należy zwrócić uwagę na jego poprzednie realizacje. W zależności od tego, w jakim stylu ma być wykonany pomnik, niektórzy klasycy nie byliby w stanie podjąć się nieco bardziej awangardowych realizacji. Sprawdzony zakład składający się w dużej mierze ze specjalistów znacznie ułatwi wybór odpowiedniego nagrobka i wykona go wedle twojej wizji. Wiele firm oferuje tworzenie spersonalizowanych pomników na wymiar – warto skorzystać z tej opcji, o ile nagrobek ma być bardziej osobisty i w pewien sposób nawiązywać swoją konstrukcją czy detalami do bliskiej osoby.

Idź do oryginalnego materiału