W piątek 24 stycznia 2025 r. po godzinie 12 nastąpiło otwarcie południowo zachodniej obwodnicy Brzeska. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. Stanisław Bukowiec, Wiceminister Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu; Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Dyrektor krakowskiego Oddziału GDDKiA Maciej Ostrowski, a także przedstawiciele lokalnych władz lokalnych.
Nowo otwarty 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawnia przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąża centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47 km odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.
Dwie jezdnie po dwa pasy i jeszcze rezerwa
Nowa droga w bezkolizyjny sposób łączy rondo w Jasieniu na „starej czwórce” z nowo wybudowanym rondem nad Uszwicą w Okocimiu. Dzięki temu kierowcy ominą ulice Kościuszki, ks. Popiełuszki i Mickiewicza, z których każdego dnia korzysta prawie 23 tys. samochodów.
W ramach inwestycji powstał wiadukt o długości 40 m – biegnie nim nad obwodnicą ul. Pomianowska. Nad Uszwicą zbudowaliśmy dwa mosty, a na całej trasie sześć przejść dla małych i średnich zwierząt. Zbudowaliśmy też zjazd w kierunku Szpitala Powiatowego, z którego będą w przyszłości korzystać pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna. Przebudowaliśmy sieć energetyczną średniego i niskiego napięcia, sieć sanitarną, teletechniczną, wodociągową i gazową.
Nowa trasa ma dwie jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu. Dziś kończy się z obu stron rondami, ale zostawiliśmy w tych miejscach rezerwę na budowę estakad. Będą one mogły powstać, kiedy ruszy budowa dalszego odcinka sądeczanki. Wtedy kierowcy jadący trasą DK75 od autostrady A4 nie będą wjeżdżać na żadne z rond, ale przejadą nad nimi.
Kilka słów o inwestycji
Obwodnica Brzeska była jedną z krótszych realizowanych przez GDDKiA w ostatnim czasie inwestycji, ale równocześnie na odcinku 3 km występowało wiele trudności, wiążących się szczególnie z kwestiami terenowymi i infrastrukturalnymi. W Jasieniu droga biegnie na wysokości 270 m n.p.m., a następnie teren gwałtownie opada w kierunku Uszwicy do poziomu 220 m. Tak duże różnice, na tak krótkim odcinku trasy zmusiły nas do przeprowadzenia wielu prac ziemnych. W Jasieniu wykopaliśmy 330 tys. m3 ziemi, żeby obniżyć drogę, a wzdłuż rzeki przygotowaliśmy nasyp, żeby z kolei podnieść przebieg odcinka drogi. Na te prace zużyliśmy 165 tys. m3 gruntu.
Teren budowy to w dużej mierze grunty pylaste, które na skutek choćby niewielkich opadów stawały się w praktyce masami błota, co w wielu przypadkach uniemożliwiało prowadzenie robót. Dodatkowo, w ramach prac związanych z przebudową infrastruktury, dłużej niż pierwotnie planowaliśmy trwały procedury związane z siecią wodociągową. Te dwa czynniki w największym stopniu przyczyniły się do przesunięcia terminu oddania trasy.
Obwodnica Brzeska powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne są na stronie.
Prace wykonywała firma Eurovia Polska. Ich koszt to 117,5 mln zł.
—
GDDKiA Kraków
Fot. / video Maciej Mazur
montaż: Kinga Mazur
VIDEO
Galeria zdjęć