Brzesko. Otwarto pierwszy odcinek sądeczanki / zdjęcia i video

informatorbrzeski.pl 7 godzin temu

W piątek 24 stycznia 2025 r. po godzinie 12 nastąpiło otwarcie południowo zachodniej obwodnicy Brzeska. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. Stanisław Bukowiec, Wiceminister Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu; Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Dyrektor krakowskiego Oddziału GDDKiA Maciej Ostrowski, a także przedstawiciele lokalnych władz lokalnych.

Nowo otwarty 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawnia przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąża centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47 km odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.

Dwie jezdnie po dwa pasy i jeszcze rezerwa

Nowa droga w bezkolizyjny sposób łączy rondo w Jasieniu na „starej czwórce” z nowo wybudowanym rondem nad Uszwicą w Okocimiu. Dzięki temu kierowcy ominą ulice Kościuszki, ks. Popiełuszki i Mickiewicza, z których każdego dnia korzysta prawie 23 tys. samochodów.

W ramach inwestycji powstał wiadukt o długości 40 m – biegnie nim nad obwodnicą ul. Pomianowska. Nad Uszwicą zbudowaliśmy dwa mosty, a na całej trasie sześć przejść dla małych i średnich zwierząt. Zbudowaliśmy też zjazd w kierunku Szpitala Powiatowego, z którego będą w przyszłości korzystać pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna. Przebudowaliśmy sieć energetyczną średniego i niskiego napięcia, sieć sanitarną, teletechniczną, wodociągową i gazową.

Nowa trasa ma dwie jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu. Dziś kończy się z obu stron rondami, ale zostawiliśmy w tych miejscach rezerwę na budowę estakad. Będą one mogły powstać, kiedy ruszy budowa dalszego odcinka sądeczanki. Wtedy kierowcy jadący trasą DK75 od autostrady A4 nie będą wjeżdżać na żadne z rond, ale przejadą nad nimi.

Kilka słów o inwestycji

Obwodnica Brzeska była jedną z krótszych realizowanych przez GDDKiA w ostatnim czasie inwestycji, ale równocześnie na odcinku 3 km występowało wiele trudności, wiążących się szczególnie z kwestiami terenowymi i infrastrukturalnymi. W Jasieniu droga biegnie na wysokości 270 m n.p.m., a następnie teren gwałtownie opada w kierunku Uszwicy do poziomu 220 m. Tak duże różnice, na tak krótkim odcinku trasy zmusiły nas do przeprowadzenia wielu prac ziemnych. W Jasieniu wykopaliśmy 330 tys. m3 ziemi, żeby obniżyć drogę, a wzdłuż rzeki przygotowaliśmy nasyp, żeby z kolei podnieść przebieg odcinka drogi. Na te prace zużyliśmy 165 tys. m3 gruntu.

Teren budowy to w dużej mierze grunty pylaste, które na skutek choćby niewielkich opadów stawały się w praktyce masami błota, co w wielu przypadkach uniemożliwiało prowadzenie robót. Dodatkowo, w ramach prac związanych z przebudową infrastruktury, dłużej niż pierwotnie planowaliśmy trwały procedury związane z siecią wodociągową. Te dwa czynniki w największym stopniu przyczyniły się do przesunięcia terminu oddania trasy.

Obwodnica Brzeska powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne są na stronie.

Prace wykonywała firma Eurovia Polska. Ich koszt to 117,5 mln zł.

GDDKiA Kraków

Fot. / video Maciej Mazur

montaż: Kinga Mazur

VIDEO

Galeria zdjęć

Idź do oryginalnego materiału