BRZESKO. W Szpitalu Powiatowym wykonują badanie EBUS

bochniazbliska.pl 11 godzin temu

W Szpitalu Powiatowym w Brzesku od kilku miesięcy można wykonać badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową (EBUS). To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych.

Rak płuca jest w Polsce najczęściej występującym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych. Z badań statystycznych wynika, że jedynie 14,5% chorych na raka płuca w Polsce przeżywa 5 lat od rozpoznania. Stąd taki duży nacisk na diagnostykę.

Od kilku miesięcy w brzeskim szpitalu w diagnostyce chorób płuc, a zwłaszcza raka płuca, stosowana jest nowoczesna metoda obrazowania, jaką jest ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa (EBUS). Urządzenie, którym jest wykonywana trafiło do lecznicy w lutym ubiegłego roku.

EBUS pozwala na dokładną ocenę struktur położonych pozaoskrzelowo (niewidocznych w standardowej bronchoskopii), a zwłaszcza węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk, guzów położonych blisko oskrzela a także naczyń. Metoda pozwala także ocenić rozległość i głębokość nacieku nowotworowego.
Dzięki specjalnie skonstruowanej sondzie ultrasonograficznej możliwe jest wykonywanie biopsji w czasie rzeczywistym (RT-EBUS/TBNA) oraz pobranie materiału do badań cytologicznych.

Materiał uzyskany podczas RT-EBUS/TBNA pobierany jest także do badań molekularnych, co stwarza szansę nowoczesnego leczenia ukierunkowanego molekularnie.

To jeszcze nie wszystko. RT-EBUS/TBNA stosowany jest nie tylko w diagnostyce raka płuca ale także chorób nienowotworowych przebiegających z powiększeniem węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia, takich jak sarkoidoza.

Już po kilku miesiącach od zakupu tego sprzętu, śmiało można powiedzieć, że metoda RT-EBUS/TBNA przyczyniła się do znacznego zwiększenia skuteczności diagnostyki raka płuca. Warto dodać, iż zabieg ten wykonywany jest w tzw. płytkiej sedacji co zwiększa komfort pacjenta i powoduje, iż jest on dobrze tolerowany przez większość pacjentów. I co istotne to zabieg obarczony niewielką liczbą powikłań.

Idź do oryginalnego materiału