Budujemy metropolitalne drogi dla rowerów

zdmikp.bydgoszcz.pl 2 godzin temu

Na terenie Metropolii Bydgoskiej powstanie spójna sieć rowerowych dróg. niedługo zbudujemy brakujące odcinki dróg łączące Bydgoszcz z gminami Osielsko, Dobrcz oraz Sicienko. Ogłosiliśmy przetargi na budowę rowerowych dróg wzdłuż ulic M. Kolbego na Osowej Górze oraz Wyzwolenia w Fordonie. niedługo również na ulicy Pod Skarpą powstanie bezpieczna infrastruktura rowerowa. Wykorzystamy na te zadania europejskie dofinasowanie.

Przy rozbudowie dróg rowerowych priorytetem są zadania zwiększające spójność sieci. Wszystkie przedsięwzięcia uzgadniane są przez Zespół ds. polityki rowerowej miasta. Dlatego kolejnymi inwestycjami będą drogi rowerowe łączące miasto z sąsiednimi gminami. Nowe drogi rowerowe pozwolą mieszkańcom Bydgoszczy korzystać z sieci dróg wokół miasta. Rowerzystom z sąsiednich gmin ułatwią natomiast bezpieczne dojazdy m.in. do pracy, szkół i sklepów zlokalizowanych w mieście. Inwestycje wzmocnią atrakcyjność roweru jako środka transportu. Zrównoważona mobilność to jeden z priorytetów na jaki stawia Metropolia Bydgoszcz. Na wszystkie zadania wykorzystamy dofinasowanie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27.

Na Święto Śliwki rowerem

Ogłosiliśmy już przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka drogi dla jednośladów na ul. Wyzwolenia od wysokości ulicy Sudeckiej do granicy miasta. W ramach zadania po wschodniej stronie ulicy Wyzwolenia zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy.

Zadanie zakłada również:

  • budowę zjazdów z dróg,
  • budowę oświetlenia drogowego,
  • budowę rowów odwadniających,
  • budowę przepustów drogowych,
  • budowę kanału technologicznego,
  • przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,
  • wykonanie oznakowania pionowego, poziomego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowy odcinek drogi dla rowerów zostanie połączony z prawie gotową infrastrukturą w ciągu ulic Sudecka, Wyzwolenia, Pelplińska i poprowadzi do granicy miasta, dzięki czemu powstanie rowerowe połączenie pomiędzy Gminą Osielsko i Fordonem. Dodatkowo Gmina Dobrcz w porozumieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich zleciła już prace projektowe dla dalszego odcinka poza granicami miasta oznacza to, iż po realizacji bezpieczną trasą będzie można przejechać z Fordonu do Strzelec Dolnych, gdzie odbywa się wiele gminnych wydarzeń m.in. Święto Śliwki. Realizacja zadania w granicach Bydgoszcz wraz z odbiorami zajmie około 5 miesięcy.

Rowerem do Sicienka i Wojnowa

Powstanie również rowerowe połączenie wzdłuż ul. M. Kolbego pomiędzy ulicą Waleniową na Osowej Górze i granicą miasta. W ten sposób powstanie połączenie bydgoskich dróg rowerowych z infrastrukturą prowadzącą wzdłuż drogi powiatowej. Rowerzyści będą mogli bezpiecznie dojechać m.in. do Wojnowa, Sicienka i Trzemiętowa. Trwa przetarg na wybudowanie prawie kilometrowej drogi dla rowerów oraz odcinka dla pieszych i rowerzystów.

Inwestycja zakresem obejmuje również:

  • przebudowę istniejących dojść do projektowanej ścieżki rowerowej i chodnika,
  • budowę oświetlenia drogowego,
  • budowę kanału technologicznego,
  • przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,

Po podpisaniu umowy realizacja prac i odbiory zajmą około pół roku.

Kolejne połączenie z Osielskiem

Przygotowujemy się też do ogłoszenia przetargu na budowę rowerowego połączenia pomiędzy ulicami Zamczysko a Leśną na terenie Gminy Osielsko. Odcinek wzdłuż ulicy Pod Skarpą będzie liczył około 400 metrów, a zadanie zakłada również:

  • budowę oświetlenia ulicznego,
  • przebudowę kolidującego uzbrojenia z projektowanym układem;
  • urządzenie powierzchni zielonych.

Wcześniej powstało połączenie z Gminą Osielsko wzdłuż ul. Jeździeckiej oraz drogi wojewódzkiej nr 244. Kończy się też budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Sudekiej na Osiedlu Tatrzańskim.

Warto wiedzieć

Obecnie sieć rowerowych dróg w Bydgoszczy przekracza 140 kilometrów. Na różnych etapach realizacji jest łącznie kolejne 40 kilometrów tras. W tym roku na zadania związane bezpośrednio z budową i projektowaniem dróg rowerowych w budżecie Miasta zabezpieczona została rekordowa pula prawie 50 mln zł złotych. W tym miesiącu zakończyły się prace związane z kolejnym odcinkiem Wielkiej Pętli Fordonu. Więcej informacji o tym zadaniu można przeczytać TUTAJ.

W budowie są następujące odcinki dróg dla rowerów:

  • wzdłuż ul. J. Sułkowskiego (obecnie realizowane są prace związane z wymianą nawierzchni na wybranych odcinkach ulic Sułkowskiego oraz Kamiennej),
  • w ciągu ulic Sudecka-Wyzwolenia-Pelplińska (zakończenie inwestycji planowane jest w wakacje),
  • wzdłuż ulicy E. Petersona (rozpoczęły się prace),
  • wzdłuż ulicy Toruńskiej (w ramach modernizacji torowiska),
  • wzdłuż ulicy Fordońskiej wraz z kładką (prace się już zakończyły, czekamy na wydanie pozwolenie na użytkowanie),
  • wzdłuż ulicy Kieleckiej (realizacja w formule „zaprojektuj i zbuduj”).
Idź do oryginalnego materiału