Budżet Sąsiedzki TBS-u Wrocław to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Mieszkańcy mogą zgłaszać do realizacji projekty, które poprawią jakość życia na osiedlach wrocławskiej spółki. Do podziału jest 400 tys. zł, nabór pomysłów ruszył.
We Wrocławiu od lat działa Wrocławski Budżet Obywatelski - teraz przyszedł czas na Budżet Sąsiedzki TBS-u Wrocław. Spółka mająca w zarządzie blisko 4,5 tys. mieszkań na wynajem zaprasza swoich mieszkańców do zgłaszania inicjatyw.
W Budżecie Sąsiedzkim TBS-u chodzi o projekty, które poprawią jakość życia na osiedlach. W całym mieście jest ich dwanaście - największe zlokalizowane na Stabłowicach, Brochowie i w Leśnicy, mniejsze na Psim Polu, Nowych Żernikach lub Księżu Małym.
Na realizację Budżetu Sąsiedzkiego w 2025 roku zostanie przeznaczone 400 tys. zł. Można zgłaszać projekty, które poprawią zewnętrzną infrastrukturę osiedli. Mogą to być nowe przyrządy na placach zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, czy nasadzenia zieleni. Budżet ma służyć realizacji pomysłów dla dobra wspólnego. Nie można więc zgłosić np. remontu w mieszkaniu czy też postawienia szlabanu. To są zadania własne TBS-u.
Pomysły zgłaszają mieszkańcy. Należy wypełnić prosty formularz i krótko opisać w nim inicjatywę, wskazać sugerowaną lokalizację oraz zaprezentować korzyści. Należy podać też lidera projektu, z którym pracownicy TBS-u będą się kontaktować w sprawie dalszych etapów przedsięwzięcia. Projekt musi zyskać poparcie (w formie podpisów na formularzu zgłoszeniowym) 20 pełnoletnich lokatorów TBS-u.
- Warto wspierać wszystkie inicjatywy, które poprawią komfort życia i wzmocnią dobrosąsiedzkie stosunki. jeżeli pomysł się przyjmie i zyska uznanie mieszkańców, będziemy chcieli realizować go w kolejnych latach - tłumaczy Wojciech Adamski, prezes zarządu TBS-u Wrocław.
Zgłoszenia są przyjmowane od 2 grudnia do 28 lutego (do godz. 23:59). Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie internetowej TBS Wrocław (www.tbs-wroclaw.com.pl) i podpisać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Klauzulę muszą podpisać lider projektu oraz osoba, która poparła projekt podpisem na formularzu zgłoszeniowym. Uzupełniony formularz oraz klauzule ze zgodą na przetwarzanie danych należy - w formie skanu lub zdjęć - odesłać mailem na adres: [email protected].
Projekty ocenią eksperci pod kątem możliwości ich realizacji. Mają one zostać zrealizowane w 2025 r. do wyczerpania środków. Propozycje poznamy na początku marca.