Bursztynowa Komnata już otwarta dla zwiedzających

3 godzin temu

26 kwietnia Bursztynowa Komnata została udostępniona zwiedzającym! Pierwsi goście, którzy mieli okazję podziwiać replikę w Mamerkach, nie kryli pozytywnego zaskoczenia.

Muzeum w Mamerkach (pow. węgorzewski) otworzyło dla zwiedzających nowy pawilon wystawowy, w którym znajduje się wierna replika Bursztynowej Komnaty. W jej odtworzeniu pomogło użycie nowatorskiej technologii druku 3D.

Efekt „wow” gwarantowany

Wśród pierwszych gości, którym pokazano tę niezwykłą realizację, byli poszukiwacze z Mamerek, którzy wcześniej uczestniczyli w akcjach mających na celu odnalezienie oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Wiernie odwzorowana replika zrobiła na nich bardzo duże, pozytywne wrażenie. Do Mamerek został także zaproszony znany dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański, który kilka lat temu rozsławił to miejsce w programie dokumentalnym.

Nie potrzeba jednak specjalnego zaproszenia! Od 26 kwietnia Bursztynową Komnatę mogą zwiedzać wszyscy chętni, którzy odwiedzą Muzeum w Mamerkach. W pomieszczeniu o wymiarach 10 m x 10 m i wysokości 8 m odtworzono ściany, sufit oraz podłogę, a pomogły w tym archiwalne zdjęcia.

Komnata z wielką historią

Już od czasów zakończenia II wojny światowej, bunkry w Mamerkach są jedną z kilku lokalizacji wskazywanych jako możliwe miejsce ukrycia oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Niestety, poszukiwania, które przeprowadzono w ostatnich latach nie rozstrzygnęły ostatecznie kwestii, gdzie ukryto skarb.

Przypomnijmy, iż Bursztynowa Komnata to sala o wymiarach około 10 m x 10 m, która powstała na początku XVIII w. z inicjatywy króla Prus, Fryderyka I Hohenzollerna. Miała ona zdobić jego gabinet w pałacu w Charlottenburgu. Za projektem miał stać architekt z Gdańska, Andrzej Schluster.

Syn Fryderka I – Fryderyk Wilhelm I podarował w 1716 roku Bursztynową Komnatę carowi Rosji – Piotrowi Wielkiemu. W 1755 roku, za sprawą carowej Elżbiety Bursztynowa Komnata trafiła do pałacu w Carskim Siole. W 1941 r. pałac został zrabowany przez Niemców, którzy przetransportowali Bursztynową Komnatę do zamku w Królewcu.

Oryginał wciąż poszukiwany

9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu tam nie odnaleziono. Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, stwierdził po wojnie, iż Bursztynowa Komnata została ukryta w Mamerkach, jednak i tam nie udało jej się odnaleźć.

Oryginalna komnata wciąż więc pozostaje ukryta i prawdopodobnie długo jeszcze będzie rozpalała wyobraźnię historyków. Już teraz jednak możemy oglądać udaną replikę. Warto wybrać się do Mamerek, by zobaczyć tę niezwykłą salę na własne oczy.

(info. prasowa)

Idź do oryginalnego materiału