Dzisiaj, w piątek 24 kwietnia nad Małopolskę nadciągnęły potężne burze. IMGW ogłosił trzeci stopień zagrożenia m.in. dla powiatu oświęcimskiego.
Oświęcim i okolice w strefie najwyższego zagrożenia
IMGW wydał ostrzeżenie III stopnia dla 11 jednostek w Małopolsce, w tym dla miasta Krakowa i powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego, suskiego, tatrzańskiego, wadowickiego, myślenickiego, limanowskiego, olkuskiego, krakowskiego i nowotarskiego.
Od godz. 13 do godz. 1w nocy z 24 na 25 kwietnia nad regionem mogą przetaczać się burze z ulewami do 70 mm, porywami wiatru do 70 km/godz., gradem, a choćby możliwymi lokalnymi trąbami powietrznymi.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał w tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sytuację określił jako bardzo poważną i dynamiczną.
Możliwe podtopienia i przekroczenia stanów alarmowych
Synoptycy ostrzegają, iż w wyniku intensywnych opadów na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić nagłe wezbrania.
Zagrożenie dotyczy także obszarów miejskich, może dojść do lokalnych podtopień, zalania piwnic, ulic i infrastruktury. IMGW przewiduje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami choćby alarmowych.
Wody Polskie deklarują pełną gotowość zbiorników i nadzór nad urządzeniami hydrotechnicznymi. Na ten moment rzeki utrzymują poziomy średnie i niskie.
Alert RCB, wzmożona gotowość służb i WOT
„Wystąpiliśmy o nadanie dla całego województwa alertu RCB. W związku z możliwymi podtopieniami apelujemy, by nie zbliżać się do wezbranych rzek. Można też spodziewać się przerw w dostawie prądu. Odebrałem meldunki od służb, inspekcji, straży i instytucji o pełnej gotowości do wzmożonych działań. W razie konieczności będę występował o pomoc 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pracę urządzeń hydrotechnicznych i sytuację na rzekach cały czas monitorują Wody Polskie. Na tę chwilę są to stany średnie i niskie, a zbiorniki są gotowe na przyjęcie wody” – mówi Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
Szczególna uwaga podczas Marszu Żywych
W dniu obowiązywania alertów w Oświęcimiu odbywa się Marsz Żywych.
„W Marszu ma wziąć udział grupa byłych więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, około 80 osób, których należy otoczyć szczególną opieką, także pod kątem przewidywanej dynamicznej sytuacji pogodowej” – podkreśla wojewoda Klęczar.