Burze nad Polską. Straż Pożarna: zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń

1 dzień temu

To były bardzo spokojne burze – powiedział PAP Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. Jak wskazał, do godz. 21.00 doszło do 205 wydarzeń w całym kraju, co nie jest wielką liczbą.

W czwartek (24 kwietnia) do godz. 21.00 strażacy zostali wezwani do ponad 205 zdarzeń w całym kraju. Kierzkowski podał, iż 82 wezwania przypadają na woj. śląskie, przy czym większość zdarzeń miała miejsce w powiecie bielsko-bialskim – 50 oraz w woj. małopolskim – tu 41 podtopień, z czego 20 w pow. oświęcimskim, a 11 było na Dolnym Śląsku.

Można więc powiedzieć, iż to były bardzo spokojne burze

– ocenił Kierzkowski.

Dodał także, iż zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń – zalało trochę ulic, zagłębienia terenu, poprzewracało trochę drzew, „więc jak na te alerty, które zostały wydane, zdarzenia atmosferyczne miały bardzo spokojny przebieg” – stwierdził. Dodał, iż nie zanotowano zgłoszeń masowych, nie było także zatopionych domów.

Według informacji biura Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w dwóch miejscach piorun uderzył w stodoły – w miejscowościach Babice i Drużków Mały. Bez prądu nie miało 260 odbiorców.

Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zmianach w kursowaniu pociągów na linii Kraków – Tarnów, w związku z gwałtowną burzą. Ulewa spowodowała częściowe skrócenie uroczystości związanych z Marszem Żywych w Oświęcimiu.

Alerty RCB

IMGW prognozowało na południu kraju silne burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 70 mm. Mieszkańcy zagrożonych terenów otrzymali alert RCB, który ostrzega przed podtopieniami. Rzecznik MSWiA poinformował o zebraniu sztabu w tej sprawie.

O godzinie 13 w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab z udziałem MSWiA, Państwowej Straży Pożarnej i RCB – poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. W spotkaniu w formie telekonferencji uczestniczyli również wojewodowie i służby z zagrożonych terenów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek alert przed intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu na terenie woj. dolnośląskiego oraz części woj. lubuskiego i wielkopolskiego. Poinformowało, iż na tych terenach możliwe są podtopienia.

Alert RCB otrzymały również osoby przebywające w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz części woj. świętokrzyskiego i lubelskiego, a później także mieszkańcy powiatów pajęczańskiego i wieluńskiego w woj. łódzkim.

Wydano również ostrzeżenia II stopnia przed burzami na terenie woj. podkarpackiego i w części woj. małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i opolskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk szacuje się na 75 proc.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wód na obszarach województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego, południowej części lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, północnej części śląskiego, oraz znacznej części woj. łódzkiego. Ostrzeżenia wydane zostały w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym. Intensywny oraz punktowy opad może powodować wzrosty stanów wody, zagrożenia hydrologiczne ze strony mniejszych rzek i lokalne podtopienia – głównie na obszarach miejskich. W zlewniach kontrolowanych istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych. Obowiązują do godz. 11 w piątek.

Natomiast ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych będą obowiązywały w województwie małopolskim, znacznej części śląskiego oraz zachodniej części opolskiego. W tych regionach, w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, prognozowane są wzrosty stanów wody – odcinkami do strefy wysokiej. Ostrzeżenia II stopnia obowiązują do godz. 4 w piątek.

W przypadku każdych ostrzeżeń zalecana jest ostrożność oraz śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Idź do oryginalnego materiału