By kranówka była zdrowa kontroluje ją armia ludzi i nowoczesny sprzęt!

strefamiast.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kontrole jakości wody są na najwyższym światowym poziomie


Wrocławska woda w kranach jest pod specjalnym nadzorem! Dzięki temu jest zdrowa i bezpieczna. Laboratorium MPWiK bada jakość wody średnio co 5 minut. W 2024 roku przeprowadzono aż 96 tysięcy analiz jakości wody na podstawie 10 500 próbek.

Picie wody z kranu zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców Wrocławia. Jak wynika z najnowszego raportu niezależnej agencji badawczej Beeline Research & Consulting, aż 45% wrocławian każdego dnia sięga po kranówkę zamiast wody butelkowanej. To pozytywny trend, który przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i domowym budżetom.

Źródłem wody dostarczanej do Wrocławia i sąsiednich gmin jest rzeka Oława, dodatkowo zasilana wodą z rzeki Nysy Kłodzkiej. Każdego dnia MPWiK produkuje około 150 tysięcy metrów sześciennych wody, która zasila sieć wodociągową liczącą ponad 2000 kilometrów – to odległość odpowiadająca trasie z Wrocławia do stolicy Katalonii - Barcelony!

– Zanim jednak woda trafi do domów, przechodzi skomplikowany proces uzdatniania i wieloetapową kontrolę. Monitoring jakości zaczyna się już na etapie pobierania wody z rzek, a następnie obejmuje proces produkcji oraz dostarczania wody do mieszkańców. Laboratorium MPWiK bada jakość wody średnio co 5 minut, a w 2024 roku przeprowadzono aż 96 tysięcy analiz jakości wody na podstawie 10 500 próbek – zdradza Martyna Bańcerek z MPWiK.

Nowoczesny sprzęt pomaga laborantom

Woda w kranie nie powinna mieć smaku i zapachu, dlatego codziennie analitycy sensoryczni testują smak oraz zapach wrocławskiej kranówki. Precyzja i profesjonalizm badań sensorycznych MPWiK zostały potwierdzone przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA), które przyznało laboratorium odpowiednie certyfikaty. To dowód na to, iż wrocławska kranówka jest monitorowana z najwyższą starannością, a mieszkańcy mogą być pewni, iż codziennie trafia do ich domów woda spełniająca wszelkie normy jakościowe.

Co więcej, woda wodociągowa jest także niezależnie sprawdzana przez sanepid i musi spełniać rygorystyczne normy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Regularne badania prowadzone są w 38 punktach kontroli jakości rozmieszczonych w całym mieście, takich jak szkoły, przedszkola czy szpitale.

Rocznie MPWiK uzdatnia ponad 49 milionów metrów sześciennych wody, dbając o to, by blisko milion mieszkańców Wrocławia i okolic mogło cieszyć się czystą, zdrową i bezpieczną wodą. Dzięki zaangażowaniu specjalistów, woda we wrocławskich kranach spełnia najwyższe polskie i europejskie normy jakościowe.

Idź do oryginalnego materiału