Przez trzy tygodnie w rejsie zorganizowanym przez Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga, żeglarzom na łodzi Voyager udało się przepłynąć trasę liczącą aż 688 km.
Celem rejsu było promowanie walorów Wielkiej Pętli Wielkopolski – turystycznego szlaku wodnego obejmującego m.in. Wartę, Noteć, Jezioro Gopło i Kanał Ślesiński
Na pokładzie Voyagera
Voyager to jednostka z tradycjami, której port macierzysty to Oborniki. Wykonana z nitowanych pasów blachy aluminiowej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako szalupa ratunkowa na transatlantyku Stan Batory. W 2007 roku została zakupiona i przebudowana przez obecnych właścicieli. Wtedy łódź zyskała nazwę Dom Rencisty. w tej chwili łódź pływa pod banderą Warta Czarter jako Voyager.
Rejs
Na wyprawę zapisać się mógł każdy, niezależnie od dotychczasowego wodnego doświadczenia. Pierwsza załoga rozpoczęła swój rejs 17 maja w Obornikach. Kolejni załoganci zmieniali się, podobnie jak sternicy: Zdzisław, Maciej i Marek, dbający cały czas o bezpieczeństwo uczestników i jednostki.
Trasa obejmowała różne cieki i akweny: Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Kanał Górnonotecki, Noteć Górną, Jezioro Gopło, Kanał Ślesiński i ponownie Wartę. Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce! Podczas rejsu trzeba było pokonać ponad 20 śluz płynąc z prądem i pod prąd. Najbardziej wymagający okazał się odcinek Warty od Konina do Lądu. Ze względu na zbyt niski poziom rzeki, konieczne było przepychanie na mieliźnie ponad pięciotonowej jednostki, brodząc w wodzie.
fot. materiały prasowe
– Podczas całego rejsu prowadzono dziennik pokładowy, publikowany w mediach społecznościowych stowarzyszenia. Po pokonaniu kolejnych odcinków nanoszono korekty na mapach i w Przewodniku nawigacyjnym. Załoganci odwiedzali też atrakcje turystyczne położone nad rzekami lub w ich pobliżu, prowadzili rozmowy, śpiewali. Ostatniego dnia rejsu, 6 czerwca Voyager zawitał do Poznania, a następnie powrócił do Obornik, zgodnie z założeniem pokonując całą trasę Wielkiej Pętli Wielkopolski w ciągu 21 dni – informują członkowie Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga, współorganizatorzy rejsu
Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA działa od ponad 10 lat, zrzeszając przedsiębiorców oferujących usługi związane z turystycznym wykorzystaniem rzek oraz miłośników turystyki wodnej.