Centrum Onkologii znów powalczy o miliony na rozbudowę

1 dzień temu

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs, w ramach którego szpitale onkologiczne mają otrzymać dotację od 50 do 300 milionów złotych na budowę, przebudowę, modernizację lub doposażenie infrastruktury. To obietnica Izabeli Leszczyny, która wcześniej anulowała rozstrzygnięty pod koniec rządów PiS nabór, w ramach którego Centrum Onkologii otrzymało 300 milionów na rozbudowę placówki. Czy ceniona bydgoska lecznica tym razem dostanie – także na konto – taką samą kwotę?

Z uwagi na rosnącą liczbę pacjentów, Centrum Onkologii planuje rozbudowę. W jej ramach powstanie budynek Innowacyjnych Terapii Lekowych z nową izba przyjęć, ambulatorium chemioterapii, pracownią cytostatyczną oraz oddziałem klinicznym onkologii z ponad 50 nowymi miejscami. W 2023 roku wydawało się, iż wyczekiwana inwestycja wreszcie się rozpocznie. W ostatni dzień kampanii wyborczej „jedynka” na liście PiS do Sejmu – Paweł Szrot – pojawił się przed budynkiem lecznicy z kartonowym czekiem na 300 milionów złotych.

Środki na rozbudowę zostały przyznane na podstawie konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego, powołanego na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Centrum Onkologii ich nie otrzymało – pod koniec stycznia wyniki konkursu zostały bowiem anulowane. Jak pisał portal „Rynek Zdrowia”, na decyzję wpłynęły działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), którzy przedłużył kontrolę konkursu. Politycy PiS (m.in. była minister zdrowia Katarzyna Sójka) wyrazili oburzenie, co spotkało się z reakcją minister zdrowia Izabeli Leszczyny.



– Skala nieprawidłowości (eufemizm) w konkursie organizowanym przez PiS była tak duża, iż nie mogłam wziąć odpowiedzialności za ich przekręty, bo zrobili listę rankingową, rozdali plastikowe czeki, a resztę (podpisanie umów, finansowanie…) zostawili nam. W marcu ogłosimy ten konkurs raz jeszcze. Na uczciwych warunkach, bez preferencji dla krewnych i znajomych królika – ogłosiła.

Centrum Onkologii zadeklarowało, iż wystartuje w nowym konkursie. Pojawiały się jednak wątpliwości, czy szpital na pewno otrzyma dofinansowanie – a jeżeli tak, czy będzie ona wystarczająca. Stąd pojawił się pomysł apelu do władz państwowych, którego przyjęcie podczas lutowej sesji zaproponował radny sejmiku Jarosław Wenderlich. Rządząca sejmikiem większość KO-PSL-Trzecia Droga nie wyraziła jednak zgody, by projekt został dodany do porządku obrad. Na poniedziałkowej sesji sejmik – i to głosami wszystkich radnych – przyjął jednak apel.

Poparcie starań CO o środki nie zaskakuje, ponieważ placówka jest zarządzana przez urząd marszałkowski. Przyjęto go jednak po rozpisaniu przez resort zdrowia nowego konkursu (co nastąpiło pod koniec marca), którego przedmiotem jest wybór propozycji projektów strategicznych w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach i zakresach onkologicznych.

@metropoliabydgoska.pl Połowa kwietnia już za nami, a my znów wracamy do Was z dobrymi wieściami prosto z Bydgoszczy! Miasto nie zwalnia tempa, a przed nami kolejne wydarzenia, koncerty i świetne ogłoszenia. #Bydgoszcz #WiosnaWBydgoszczy #KulturalnaBydgoszcz #Juwenalia2025 #DobreWiadomości #CoNowego #BydgoskieWydarzenia #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczcity #bydgoszczanie #bydgoszczmalownicza #bydgoszczjestpiękna ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL

Kwota środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie wniosków w konkursie wynosi 4,5 mld zł. Szpitale mogą otrzymać od 50 do 300 milionów złotych dotacji. Termin realizacji dotowanej inwestycji obowiązuje do 30 czerwca 2029 roku. Centrum, jak i inne ośrodki mają czas na złożenie wniosków od 5 maja do 15 lipca.

Idź do oryginalnego materiału