Centrum stomatologii CM powstaje w… Świętokrzyskiem. Trwa prefabrykacja modułów

1 dzień temu

Budowa Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Collegium Medicum już trwa, chociaż na terenie przy Szpitalu Biziela prace jeszcze się nie rozpoczęły. W zakładzie w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone są zaawansowane prace prefabrykacyjne konstrukcji modułowych, które stanowić będą podstawę budynku dydaktyczno-klinicznego.

Umowę na realizację budynku UCS przy szpitalu Biziela podpisano w maju. Z uwagi na to, iż studenci stomatologii rozpoczęli kształcenie w październiku, budynek musi powstać gwałtownie – stąd wybrano technologię modułową, która skróci czas realizacji do kilku miesięcy. Otwarcie nowego obiektu planowane jest na marzec 2026 roku.

Wykonawcą inwestycji jest firma 3D Modular, która rozpoczęła już prefabrykację modułów. To z nich „złożone” zostanie centrum kształcenia przyszłych dentystów. Prefabrykacja odbywa się w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu funkcjonuje w pełni wyposażona, zautomatyzowana linia produkcyjna, która pozwala na realizację wysokiej jakości modułów w warunkach kontrolowanych.

@metropoliabydgoska.pl Tak wygląda budowa nowego kampusu @Akademia Muzyczna Bydgoszcz Pierwsi studenci będą mogli z niego skorzystać już jesienią! #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #kujawskopomorskie #dlaciebie #akademiamuzyczna ♬ original sound – MetropoliaBydgoska.PL

Proces rozpoczyna się od precyzyjnego przygotowania stalowych profili, które następnie są cięte na wymiar. Kolejny etap to spawanie konstrukcji – prowadzone zarówno przez operatorów, jak i nowoczesne roboty spawalnicze. Po zakończeniu spawania elementy są poddawane szlifowaniu i obróbce wykańczającej. Gotowe konstrukcje trafiają następnie do malarni, gdzie przeprowadzany jest proces zabezpieczania antykorozyjnego zgodnie z obowiązującymi normami – zarówno pod względem grubości, jak i jednorodności powłok – wyjaśnia Collegium Medicum.

Po zabezpieczeniu konstrukcji przystępuje się do montażu warstw wykończeniowych – płytowania ścian i sufitów. Moduły zestawiane są w układ zgodny z projektem architektonicznym, a następnie realizowane są prace instalacyjne i wykończeniowe wewnętrzne.

Gotowe moduły zostaną przygotowane do transportu i przewiezione na plac budowy w Bydgoszczy, gdzie zostaną zestawione w jedną spójną strukturę. Zastosowanie technologii modułowej pozwala na szybką i precyzyjną realizację obiektu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Collegium Medicum. Przestrzeń dydaktyczna i nocna przychodnia

W Uniwersyteckim Centrum Stomatologii CM znajdą się nie tylko pomieszczenia dydaktyczne. Na parterze nowego obiektu znajdzie się obiecywana przychodnia stomatologiczna świadcząca usługi w nocy i w weekendy, radiologia, ortodoncja i stomatologia dziecięcia, na pierwszym piętrze – pomieszczenia do nauki periodontologii i chirurgii, na drugim – laboratoria i pracownie protetyki oraz stomatologii zachowawczej, a na trzecim – centrum egzaminów testowych na 140 osób, sale wykładowe i seminaryjne.

W zakres zamówienia wchodzi również wykonanie zagospodarowania terenu obejmującego m.in. parkingi, utwardzenia (dojazdy, chodniki), elementy małej architektury oraz budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Bydgoska firma rozbudowuje się i zwiększy swoją produkcję o miliard sztuk rocznie


Umowa z 3D Modular opiewa na 68 milionów złotych. W czerwcu informowaliśmy, iż CM otrzyma dotację z KPO w wysokości 64 milionów złotych. Środki trafią przede wszystkim na budowę, ale też wyposażenie UCS.

Idź do oryginalnego materiału