Przez kilka dni mała wieś z powiatu częstochowskiego znowu jest znana na całym świecie. Mowa o Lelowie, gdzie co roku przyjeżdżają setki Chasydów. Chasydzi w Lelowie odwiedzają grób cadyka Dawida Bidermana.
Lelów to mała wieś w powiecie częstochowskim licząca około tysiąca mieszkańców. Jednak w dniach, gdy do Lelowa przyjeżdżają Chasydzi, zdarza się, iż jest ich więcej niż samych mieszkańców. Ci ostatni przywykli już do wizyt gości. Chasydzi w Lelowie pojawiają się corocznie.
Zobaczcie wideo:
Chasydzi w Lelowie WIDEO
Kim są Chasydzi?
Cadyk Dawid Biderman żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Urodził się w Lelowie i tam też zmarł. Nastąpiło to w 1812 bądź 1813 roku. Nie znamy dokładnej daty rocznej, jednak wiemy, który to był dzień. Dla jego upamiętnienia co roku chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Lelowa i modlą się nad grobem cadyka. Data ta jest ruchoma, a stała według żydowskiego kalendarza.
Hebrajskie słowo חסידות (chasidut), przekłada się na polski jako pobożność czy, bogobojność. Zaś chasydzi (po hebrajsku+. חסיד chasid, zaś w liczbie mnogiej חסידים chasidim) to członkowie uformowanego w łonie judaizmu ruchu religijnego albo pobożnościowego, mającego charakter mistyczny.
Chasydyzm – historia i współczesność
Chasydyzm istniał w trzech odmianach. Pierwsza z nich to chasydyzm antyczny (starożytny), którego wyznawców nazywano też asydejczykami. Pod tą nazwą występują np. w wydaniu III Biblii Tysiąclecia z 1990 r. i wydaniach kolejnych. Drugą był chasydyzm niemiecki (inaczej aszkenazyjski albo lub nadreński). Trzecią zaś i najszerzej w tej chwili znaną stanowi chasydyzm polski, wywodzący się z XVIII-wiecznego ruchu i rozwijający się przez cały czas w wieku XXI. (źr. Wikipedia)
Rocznica śmierci cadyka to ważne wydarzenie dla społeczności chasydów. Dlatego przyjeżdżają do Lelowa z wielu państw – w tym roku są tu chasydzi z Wielkiej Brytanii, Izraela, czy Stanów Zjednoczonych. Już w piątek na lelowskim rynku wspólnie świętowali. Gdyż Chasydzi w Lelowie przebywają od kilku dni. Powracają do swoich państw 17 i 18 stycznia 2024.
Zobaczcie zdjęcia autorstwa Pawła Jędrusika: