Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami Krakowa w sprawie projektu przebudowy dawnego Hotelu Cracovia. Magistrat oraz Muzeum Narodowe zachęca do wypowiedzenia się w tym temacie.
Planowane jest przebudowanie Hotelu Cracovia i zrobienie w tym miejscu przestrzeni do stworzenia funkcji instytucji kultury – Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych.
O co chodzi?
Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym hotelu „Cracovia” służyć ma
prezentacji designu i architektury XX i XXI wieku oraz stanowić modelowe centrum wspierania
przemysłów kreatywnych, związanych z tymi dziedzinami twórczości. Ideą nadrzędną planowanej działalności będzie połączenie i synergia typowych funkcji muzealnych z nowoczesną infrastrukturą dedykowaną wsparciu przemysłów kreatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem designu i architektury.
Podstawą działalności oddziału będą dwie wystawy stałe – poświęcone polskiemu designowi oraz polskiej architekturze XX i XXI wieku. Ponadto odbywać się tu będą wystawy czasowe poświęcone wybranym zagadnieniom z historii designu i architektury w XX i XXI wieku, zarówno w Polsce jak i zagranicą, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Środkowo Wschodniej.
Nowy oddział prowadzić będzie działalność kolekcjonerską, tworzyć bibliotekę i archiwum. Funkcjonowanie oddziału łączyć będzie działalność opartą o kolekcję z rozbudowaną działalnością edukacyjną, popularyzatorską, badawczą i promocyjną. Istotą funkcjonowania oddziału będzie kooperacja z przedstawicielami sektora nauki i przedsiębiorcami. Muzeum prowadzić będzie dodatkowe programy ułatwiające współpracę i wymianę doświadczeń między projektantami i architektami a przedstawicielami przemysłu i inwestorami.
W muzeum funkcjonować będą udostępniane także podmiotom zewnętrznym sale konferencyjne, sale warsztatowe i seminaryjne, studio filmowe, sala audiowizualna. W gmachu znajdzie się część wynajmowana komercyjnie dla sklepów z wysokiej klasy designem, księgarnia oraz część gastronomiczna. W Muzeum będą mogły także odbywać się specjalistyczne targi i festiwale związane z działalnością projektantów i architektów, prezentujące dokonania najbardziej interesujących autorów oraz biur projektowych krajowych i zagranicznych. Budynek zostanie zaprojektowany tak, aby spełniać wymogi powszechnej dostępności, w tym zwłaszcza dla osób o specjalnych potrzebach oraz wymogi zielonej transformacji.
Dawny hotel, jako oddział Muzeum, zostanie przywrócony w całości mieszkańcom i wszystkim
odwiedzającym go gościom, jako ogólnodostępny budynek publiczny, nie będąc już wyłączoną
z życia miasta enklawą. Przestrzeń wokół budynku stanie się integralnym elementem terenów
zielonych w zachodniej części centrum miasta, w pobliżu krakowskich Błoń i Parku Jordana,
przyciągających rzesze mieszkańców i turystów.
Przebudowa Hotelu Cracovia – konsultacje
Opinie mieszkańców Krakowa zbierane będą do 20 grudnia 2024 roku. Można wypowiedzieć się w tym temacie na kilka sposobów:
-
- Pobierz ankietę w formacie PDF
- Ankieta będzie również dostępna w wersji papierowej w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1
- Wypełnioną ankietę można dostarczyć do gmachu głównego MNK lub wysłać w formie skanu/zdjęcia na adres e-mail: [email protected]
- Pobierz ankietę w formacie PDF
- Spotkania konsultacyjne w gmachu głównym MNK przy al. 3 Maja 1:
- w poniedziałek, 2 grudnia, o godz. 17.30
- w poniedziałek, 9 grudnia, o godz. 17.30
- w poniedziałek, 16 grudnia, o godz. 17.30
- Dyżur telefoniczny eksperta:
- w poniedziałek 2 grudnia, w godz. 14.00–16.00 pod numerem: 12 433 56 20.
Zobacz także:
Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Najnowsze zdjęcia z inwestycji