Chełmska oświata. Zespoły receptą na rosnące koszty

1 tydzień temu

Urzędnicy zapewniają, iż w ramach łączenia placówek oświatowych nie jest przewidziana zmiana ich siedzib, a przedszkolaki nie będą w tych samych budynkach, co uczniowie podstawówek. Planowana reorganizacja oświaty ma przynieść oszczędności m.in. dzięki zmniejszeniu kadry zarządzającej. Gdy powstaną zespoły szkolno-przedszkolne, liczba dyrektorów spadnie z 18 do 6.

O szczegółach planowanego łączenia placówek w zespoły urzędnicy poinformowali dyrektorów chełmskich szkół i przedszkoli podczas spotkania 10 grudnia. W środowisku nauczycielskim zawrzało, bo takiej rewolucji w miejskiej oświacie jeszcze nie było.

Przypomnijmy, iż według zamierzeń magistratu Przedszkole Miejskie nr 11 (al. Piłsudskiego) ma utworzyć zespół ze Szkołą Podstawową nr 1 (ul. Wołyńska), a Przedszkole Miejskie nr 8 (ul. Reja) ze Szkołą Podstawową nr 4 (ul. Wyszyńskiego).

Kolejny zespół objąć miałby aż pięć placówek: Szkołę Podstawową nr 5 (ul. I Pułku Szwoleżerów), Szkołę Podstawową nr 2 (ul. Obłońska), a także przedszkola miejskie: nr 2 (ul. Starościńska), nr 5 (ul. Kwiatowa) i nr 6 (ul. Pocztowa).

Plan reorganizacji zakłada też zespół złożony z Szkoły Podstawowej nr 6 (ul. Powstańców Warszawy), a także Przedszkola Miejskiego nr 12 (ul. Powstańców Warszawy), Przedszkola Miejskiego nr 14 (ul. Grota Roweckiego) oraz Przedszkola Miejskiego nr 15 (ul. Wieniawskiego).

Szkoła Podstawowa nr 7 (ul. Synów Pułku) tworzyć ma zespół z Przedszkolem Miejskim nr 10 (ul. Zachodnia), a Szkoła Podstawowa nr 8 (ul. Połaniecka) zespół z Przedszkolem Miejskim nr 13 (ul. Połaniecka).

Nie koniec na tym. Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Szkoła Policealna zostaną wyłączone z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a następnie włączone do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Od września 2025 r. zlikwidowane ma być też III Liceum Ogólnokształcące w ZSEiM.

Informacje o tym, które przedszkola i szkoły mają wejść w skład poszczególnych zespołów, jako pierwsi podaliśmy w „Nowym Tygodniu”. W międzyczasie ratusz, odpowiadając na nasze zapytania prasowe, doprecyzował niektóre kwestie.

– Zgodnie z art. 91 Prawo oświatowe Zespoły zaczną funkcjonować z dniem 01.09.2025 roku – informuje chełmski magistrat. – Za decyzją dotyczącą połączeń przemawiają przesłanki ekonomiczne, a także malejąca liczba urodzeń. Stworzenie Zespołów usprawni zarządzanie jednostkami. Nie jest planowana likwidacja przedszkoli, a utworzenie Zespołów, w skład których wejdą szkoły podstawowe i przedszkola. Przykładem funkcjonującego w tej chwili Zespołu jest Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie. W nowo utworzonych Zespołach nie planuje się zmiany siedziby placówek.

Dwójka „formalnie” do likwidacji

Na nasze pytanie o dalsze funkcjonowanie SP nr 2 urzędnicy odpowiadają tak: „Wydaje się zasadnym formalna likwidacja Szkoły Podstawowej Nr 2, która zostanie włączona w skład Zespołu wraz ze Szkołą Podstawową Nr 5, Przedszkolem Miejskim Nr 2, Przedszkolem Miejskim Nr 6, Przedszkolem Miejskim Nr 5. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 przez cały czas będą odbywać zajęcia w budynku Szkoły Nr 2”.

Nie będzie III Liceum Ogólnokształcącego

Wśród nauczycieli, rodziców, ale i chełmskich radnych mnożą się pytania o szczegóły oświatowej reorganizacji. Na początku stycznia, w placówkach mają odbywać się spotkania z pracownikami, dotyczące planowanych zmian. W planach są też spotkania z dyrektorami szkół ponadpodstawowych dotyczące funkcjonowania internatów. Na najbliższej komisji oświaty, kultury i sportu (23 grudnia) nieunikniona będzie dyskusja na temat reorganizacji miejskiej oświaty. Tym bardziej, iż jednym z punktów tej komisji będzie zaopiniowanie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji III Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie (uchwałę tę Rada Miasta Chełm będzie podejmować 27 grudnia). O tym, iż miasto planuje likwidację „martwego” liceum, informowaliśmy już w „Nowym Tygodniu”. III LO wchodzi w skład ZSEiM, a w ramach naboru na lata szkolne 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024 oraz 2024/2025 nie utworzono tu oddziału pierwszego i ostatni uczniowie liceum zakończyli naukę w poprzednim roku szkolnym.

– W związku z powyższym nie zachodzi konieczność informowania rodziców i pełnoletnich uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, a także konieczności zapewnienia uczniom miejsca w innych placówkach tego samego typu – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. – Likwidacja szkoły nie wiąże się też ze zmianami prawno-organizacyjnymi wobec pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Po likwidacji III Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pozostałe trzy licea ogólnokształcące tj. I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w pełni zabezpieczą potrzeby edukacyjne uczniów kończących szkoły podstawowe. Wobec powyższego, zasadna jest likwidacja szkoły, co nastąpi po uzyskaniu pozytywnej opinii Lubelskiego Kuratora Oświaty i przedłożeniu uchwały do zaopiniowania organizacjom związkowym, reprezentatywnym w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Oszczędności na kadrze zarządzającej

Do kwestii reorganizacji oświaty władze Chełma odniosły się podczas konferencji prasowej (20 grudnia).

– Placówki zostaną w tych samych miejscach – zapewniła Dorota Cieślik, zastępca prezydenta Chełma. – Nie będą musiały w sposób drastyczny dokonywać zmian dotychczasowego miejsca pobytu. A zmiany – jeżeli wskażą, iż jest niezbędne przejście do innego budynku – będą o wiele bardziej delikatne, swobodne i mniej drastyczne ze względu na fakt, iż będzie to już przez cały czas grupa ludzi występujących w jednej jednostce organizacyjnej. Zmniejszy się nam grupa osób zarządzających, głównych zarządzających czyli dyrektorów. Dziś jest to 18 jednostek samodzielnych, a tworząc zespoły – tak, jak to planujemy – osób zarządzających będzie 6. Osoby te, będące dziś dyrektorami, będą zasilały kadrę kierowniczą w danym zespole.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, oznajmił, iż należy dostosować się do nowych realiów wobec niżu demograficznego, a w pierwszej kolejności ratusz zmierza do obniżania kosztów utrzymania budynków oświatowych i dlatego złożono wniosek o ich termomodernizację.

– W drugiej kolejności chcemy zmniejszyć kadrę zarządzającą, wzorem działań podjętych w ostatnich latach w urzędzie miasta czy spółkach, gdzie zmniejszano liczbę etatów kierowniczych, dyrektorskich i w ten sposób wygenerowano odpowiednie oszczędności – stwierdził prezydent Banaszek. – To propozycja, która będzie dopiero konsultowana, jeszcze żadne decyzje nie zapadły. Co ważne, nie ma planów, aby przedszkolaki przebywały w jednym budynku z uczniami szkół podstawowych. Chodzi o to, aby była jedna struktura zarządcza, która spowoduje oszczędności. jeżeli chodzi o samych nauczycieli, staramy się, aby nikt z tego powodu pracy nie stracił. (mo)

Idź do oryginalnego materiału