Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Promocja tomiku Iwony Chudoby
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 14 stycznia o godz. 17.00 na promocję najnowszego tomiku Iwony Chudoby „pomiędzy myślami a stratą czasu”. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autorki oraz otrzymać autograf.
Iwona Chudoba z zawodu i wykształcenia pielęgniarka, która zachorowała na poezję. Debiutowała w 2002 r. wierszem opublikowanym w medycznym biuletynie branżowym. Od 2006 r. członek Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Od roku 2021 jest wiceprezesem ChGL „Lubelska 36”. Jej utwory można znaleźć w regionalnych pismach: „Egeria”, „Nestor”, „Głos Pawłowa” oraz w wielu antologiach i almanachach poetyckich. Jest autorką trzynastu publikacji, w tym dziesięciu tomików poezji. Najnowszy tomik Iwony Chudoby to tajemnicza podróż w czas i przestrzeń, w miejsca nie zawsze konkretne, często odrealnione, ale niezagrożone. To podróż w czas bezpieczny i przestrzeń swobody, bo chociaż traktuje o sprawach ważnych i czasem bolesnych, to jak przystało na poetkę-pielęgniarkę, balsamuje ona rzeczywistość, a słowa traktuje jak opatrunki.
Spotkanie autorskie z Mateuszem Grzeszczukiem
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 15 stycznia (środa) o godz. 18.00 na promocję najnowszej książki pt. „Światy lękowe” Mateusza Grzeszczuka. Spotkanie poprowadzi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Mateusz Grzeszczuk, chełmianin, dziennikarz mediów regionalnych oraz ogólnopolskich. Autor podcastu „Podróż bez Paszportu” – jednej z najpopularniejszych audycji w Polsce dot. świata i geopolityki (12 mln odsłuchów podcastu na YouTube, 1,4 mln odsłuchów na Spotify). Ukończył studia dziennikarskie w Lublinie i europejskie w Warszawie. Wydał dwie książki poetyckie oraz publikował w magazynach literackich. Laureat nagród Empik Go oraz Patronite. „Światy Lękowe” Matusza Grzeszczuka – „łączą w sobie refleksje na temat życia, pracy, zdrowia i globalnych problemów społecznych, tworząc mozaikę myśli, które przenoszą czytelnika przez różne kultury i zwyczaje (…) to przewrotny dziennik czasów przebodźcowania. (…) z humorem i ironią porusza kwestie takie jak nadmierna praca, stres, problemy ze snem, relacje międzyludzkie, oraz globalne i lokalne wyzwania, takie jak zmiany demograficzne, problemy zdrowotne czy społeczne nierówności”. Podczas spotkania będzie można kupić książkę autora oraz uzyskać autograf. Spotkanie, na które jest wstęp wolny, odbędzie się w ramach cyklu „Pasja i kariera”.
Noworoczne Kolędowanie w PANS
15 stycznia o godz. 17.30 w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Wojsławickiej 8b w Chełmie zaplanowano uroczysty koncert „Noworoczne Kolędowanie – Chór Akademicki i Przyjaciele”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego kolędować będą zaproszone przez uczelnię chełmskie chóry. Koncert będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Chełma i okolic. Wystąpi Chór Akademicki PANS pod dyrekcją dra Marka Ozimka, Chór Rapsodia II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod dyrekcją Krzysztofa Olejniczaka, Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Teologa w Chełmie pod dyrekcją lektora Sergiusza Horbaczewskiego oraz Chór „Hejnał” z Chełmskiego Domu Kultury pod dyrekcją Danuty Bałki-Kozłowskiej. (opr. mo)
Zaproszenie do muzeum
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 17 stycznia o godz. 17.00 na wernisaż archeologicznej wystawy „Jaćwieskie eldorado”. Ekspozycję zaplanowano w budynku Muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Wystawa prezentuje eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych największego znanego cmentarzyska Jaćwingów w Krukówku, w powiecie suwalskim. Na wystawie zobaczymy ozdoby i elementy stroju – zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje i dzwoneczki, a także broń i oporządzenie jeździeckie: miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła, rozdzielacze rzemieni ogłowia końskiego.
Wystawa fotografii
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 17 stycznia o godz. 17.00 na wystawę fotografii „Nierzeczywista rzeczywistość” Agnieszki Bydlińskiej. Jest to cykl kadrów z pogranicza abstrakcji inspirowanych tym, co nas otacza.
Agnieszka Bydlińska to pasjonatka fotografii, która okiem obiektywu aparatu lubi podglądać otaczającą przyrodę, zachody i wschody Słońca oraz twarze bliskich osób. Otrzymała wyróżnienia podczas 18 Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Portret 2023, Unisław oraz w Konkursie Fotograficznym Fundacja Avalon, Kadry (Nie)Dostępne, Warszawa 2024. Autorka 8 wystaw indywidualnych m.in. „Poezja jest kobietą, kobieta jest poezją” w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedliszczu (2024) oraz wielu zbiorowych m.in.„Wszystko jest inspiracją” w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej (Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA (2024). Prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz sesje zdjęciowe. Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim.
Koncert „Kolędy i pastorałki na góralską nutę”
Koncert kolęd i pastorałek głównie w góralskiej aranżacji odbędzie się w sobotę, 18 stycznia o godzinie 14:00 w Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie. Na scenie wystąpią m.in. lokalne grupy oraz góralski zespół w składzie: Szymon Chyc Magdzin – wokal, skrzypce, Grzegorz Kolbrecki – kontrabas, Wojciech Buńda – skrzypce Jakub Kluś – skrzypce, akordeon Paweł Medes – skrzypce.
Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni
19 stycznia o godz. 18.00 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni. Zespół Artystyczny Don Vasyl i Roma powstał w 1987 roku. „Roma”, ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła poszczycić się licznymi tournee po całym świecie, w tym koncerty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w słynnej „Paryskiej Olimpii”. Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.
Kolędowanie z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz Chełmski Dom Kultury zapraszają 23 stycznia o godz. 18.00 na koncert kolęd i pastorałek pt. „Bracia patrzcie jeno”. Podczas koncertu wystąpią muzycy Kapeli oraz wszystkie grupy taneczne ZPiTZCh. Bilety w cenie 30 zł.
Koncert charytatywny z zespołem VOX
24 stycznia o godz. 18:00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert charytatywny z zespołem Vox. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów z tego występu zostanie przeznaczony na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym. Bilety w cenie 70 zł.
Repertuar Kina Zorza
13 stycznia, poniedziałek
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Here. Poza czasem
14 stycznia, wtorek
13:30 Zima Mamy Mu
15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Here. Poza czasem
15 stycznia, środa
13:30 Zima Mamy Mu
15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Here. Poza czasem
16 stycznia, czwartek
13:30 Zima Mamy Mu
15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Here. Poza czasem
17 stycznia, piątek
13:00 Delfinek i ja
15:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
17:30 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:00 Sztuka pięknego życia
18 stycznia, sobota
11:00 Delfinek i ja
13:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
15:30 W pokoju obok
17:45 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:15 Sztuka pięknego życia
19 stycznia, niedziela
11:00 Delfinek i ja
13:00 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
15:30 Sztuka pięknego życia
17:45 Kleks i wynalazek Filipa Golarza
20:15 W pokoju obok