Chemioterapia w domu

2 dni temu
Fot. arch. Pracowni Cytostatycznej Apteki Szpitalnej w Tarnobrzegu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów chorujących na nowotwory, Centrum Onkologiczne przy Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu wprowadziło możliwość leczenia chemioterapią dożylną dzięki infuzorów (pomp elastomerowych) w warunkach domowych.

Infuzor jest jednorazowym wyrobem medycznym służącym do długotrwałego (np. 48 godzinnego) podawania chemioterapii poprzez dożylny port naczyniowy. Infuzor ma postać zbiornika z umieszczonym wewnątrz balonikiem z elastycznego tworzywa. Balonik jest wypełniany zleconym przez lekarza lekiem cytostatycznym, a kurcząc się ze stałą prędkością zapewnia precyzyjną podaż leku w określonym czasie.

Bezpiecznie i dyskretnie

Kwalifikację pacjenta do tej metody leczenia przeprowadza lekarz, który analizuje i ocenia ogólny stan pacjenta, w tym występowanie chorób dodatkowych, jego preferencje oraz stopień zrozumienia i realizacji zaleceń lekarskich.

Podłączenie infuzora do portu i odłączenie po zakończonej terapii odbywa się w Centrum Onkologicznym. Pacjent wychodzi do domu z zaleceniem okresowej obserwacji infuzora. Infuzor jest łatwy w obsłudze i dyskretny w użytkowaniu, gdyż może być noszony np. w specjalnej saszetce przy pasku.

Zastosowanie infuzora pozwala na uniknięcie hospitalizacji związanych z podaniem leku i zapewnia bezpieczną terapię przeciwnowotworową podczas pobytu w domu. Ta metoda leczenia stanowi dużą korzyść i wygodę dla pacjenta, gdyż pozwala na normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie.

Idź do oryginalnego materiału