
Do naszej redakcji napisał czytelnik, który prosi o zwrócenie uwagi na brak przejścia i ścieżki rowerowej prowadzących do Parku Targowa. O ustosunkowanie się do sprawy poprosiliśmy urzędników.
Od otwarcia Parku Handlowego Targowa minęło osiem miesięcy. Na terenie parku znajdują się sklepy z niemal każdej dostępnej branży. Są też punkty gastronomiczne i usługowe. Mieszkańcy, co widać po ruchu samochodowym na pobliskim skrzyżowaniu, z oferty korzystają chętnie.
I o ile dojazd samochodem nie stanowi problemu (choć w asfalcie również zdarzają się dziury), tak już dojście do sklepu ścieżkami pieszymi nie istnieje. Chodnik prowadzący wzdłuż ulicy Leszno, kończy się nagle. Piesi mają do wyboru więc przejście „zebrą” na drugą stronę ulicy (jeśli chcą się udać w kierunku Przemysłowej) lub chodzenie wydeptanym odcinkiem trawy i przejście przez ulicę w miejscu do tego niewyznaczonym.
Ulica Targowa, na której brakuje przejścia dla pieszych jest drogą miejską. Ulica Leszno zaś, która się z nią krzyżuje – drogą powiatową.
Przepisy stanowią zaś:
„Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg różnej kategorii, wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania, należy do zarządcy drogi adekwatnego dla drogi wyższej kategorii. Koszt budowy lub przebudowy skrzyżowania, o którym mowa wyżej, wraz z koniecznymi drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania, ponosi zarządca drogi, który wystąpił z inicjatywą budowy lub przebudowy takiego skrzyżowania”.
W związku z tym, z pytaniem o możliwość zorganizowania przejścia dla pieszych na ulicy Targowej zwróciliśmy się do zarządcy drogi wyższej kategorii, czyli do Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.
„W odpowiedzi na pytanie prasowe dotyczące stanu skrzyżowania ulic: Leszno i Targowej – drogi powiatowej i drogi miejskiej – informujemy, iż sprawa jest w trakcie weryfikacji przez Zarząd Powiatu Przasnyskiego celem ustalenia najefektywniejszego rozwiązania zgłaszanego problemu. Poinformujemy niezwłocznie o dokonaniu uzgodnień w tej sprawie” – usłyszeliśmy.
Póki co zatem pieszym pozostaje skorzystać z przepisu Prawa o ruchu drogowym.
„Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym o ile odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. o ile jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa jest dozwolone tylko pod warunkiem, iż nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów”.
ren