Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował w niedzielę, iż w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie) u starszej pacjentki wykryto cholerę. Zaznaczył, iż kobieta nie opuszczała kraju. w tej chwili na kwarantannie przebywa ponad 20 osób, które miały kontakt z chorą.

Fot. Warszawa w Pigułce
Niedzielne potwierdzenie przez Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Grzesiowskiego wykrycia cholery u seniorki ze Stargardu wywołało natychmiastową mobilizację wszystkich szczebli polskiego systemu ochrony zdrowia publicznego. Przypadek ten różni się fundamentalnie od wszystkich dotychczas rejestrowanych w Polsce zakażeń tą groźną bakterią, gdyż po raz pierwszy od wielu dekad choroba pojawiła się bez jakiegokolwiek związku z podróżami międzynarodowymi.
Bezprecedensowy charakter sytuacji wynika z faktu, iż zarówno pacjentka, jak i wszystkie osoby z jej najbliższego otoczenia nie przekraczały granic Polski w okresie poprzedzającym zachorowanie. Ta okoliczność zmusza służby epidemiologiczne do poszukiwania zupełnie nowych źródeł potencjalnego zakażenia oraz weryfikacji skuteczności dotychczasowych procedur kontrolnych na granicach i w portach.
Natychmiastowa reakcja służb sanitarnych
Potwierdzenie diagnozy uruchomiło najwyższy poziom alertu sanitarnego w województwie zachodniopomorskim. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie koordynuje działania wszystkich zaangażowanych służb, włączając w to powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, szpitale zakaźne oraz laboratoria diagnostyczne. Utworzono sztab kryzysowy, który pracuje w trybie całodobowym od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku.
Szczególną uwagą objęte zostały wszystkie placówki medyczne w regionie, które otrzymały pilne instrukcje dotyczące rozpoznawania potencjalnych objawów cholery oraz procedur postępowania z podejrzanymi przypadkami. Wzmocniono również nadzór nad jakością wody w publicznych ujęciach oraz kontrolę sanitarną obiektów gastronomicznych i sprzedaży żywności w całym powiecie stargardzkimi jego okolicach.
Służby sanitarne przeprowadzają w tej chwili najszersze od dziesięcioleci dochodzenie epidemiologiczne na terenie Polski. Kontroli podlegają nie tylko bezpośrednie kontakty chorej kobiety, ale również wszystkie miejsca jej przebywania w okresie inkubacji choroby, źródła wody pitnej, miejsca zakupu żywności oraz potencjalne drogi transmisji bakterii Vibrio cholerae w środowisku lokalnym.
Procedury kwarantanny i izolacji
Objęcie kwarantanną ponad 20 osób z bezpośredniego kontaktu z chorą stanowi standardową procedurę przewidzianą dla chorób szczególnie niebezpiecznych. Kwarantanna domowa obejmuje wszystkich członków rodziny pacjentki, personel medyczny, który miał z nią kontakt przed postawieniem diagnozy, oraz osoby, które przebywały z nią w bliskim kontakcie w ciągu ostatnich dni przed hospitalizacją.
Osoby objęte kwarantanną są pod stałym nadzorem medycznym, z codziennymi kontrolami stanu zdrowia i regularnym pobieraniem próbek biologicznych do badań laboratoryjnych. Otrzymują również szczegółowe instrukcje dotyczące higieny osobistej, dezynfekcji pomieszczeń oraz postępowania z odpadami biologicznymi. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów chorobowych, przewidziane jest natychmiastowe skierowanie do szpitala zakaźnego.
Dodatkowo pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje ponad 80 osób, które mogły mieć kontakt pośredni z pacjentką lub przebywały w miejscach jej obecności. Ta grupa podlega mniej restrykcyjnym ograniczeniom, ale również jest regularnie monitorowana pod kątem potencjalnego rozwoju objawów chorobowych. Nadzór ten będzie kontynuowany przez pełny okres inkubacji cholery, który może trwać do 5 dni.