Chorym może być każdy z nas, dlatego musimy się troszczyć o takich ludzi

1 rok temu

Ten dzień ma nam przypominać o potrzebie troski o ludzi chorych i niepełnosprawnych, mówił podczas homilii w stacjonarnym hospicjum na osiedlu Czarnów w Kielcach ksiądz biskup Andrzej Kaleta, podczas przypadającego dziś Światowego Dnia Chorego.

Jak przypomniał hierarcha, dzień ten ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Pamiętamy Jego wizyty duszpasterskie, Jego pielgrzymki. Zawsze rozpoczynał je od osób chorych, zawsze znajdował czas, by spotkać się z nimi, porozmawiać, uścisnąć dłoń. Chorym może być każdy z nas i to w każdej chwili. Można też postawić takie retoryczne pytanie – kto dziś z nas jest w pełni zdrowy? Ten dzień uzmysławia nam potrzebę troski o tych ludzi, którzy mają się źle – dodał biskup Andrzej Kaleta.

W stacjonarnym hospicjum na osiedlu Czarnów od roku przebywa Maria Ryśkiewicz, która porusza się na wózku inwalidzkim.

– Jestem szczęśliwa, iż trafiłam do tej, a nie innej placówki. Tu jest bardzo dobra opieka, pielęgniarki są bardzo uczynne i pomocne, posiłki są na czas. Życzyłabym sobie tylko, bym znowu mogła samodzielnie chodzić – dodała Maria Ryśkiewicz.

W tym roku Światowy Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem „Miej o nim staranie”.

Został ustanowiony przez Ojca Świętego Jan Paweł II 13 maja 1992 roku w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, kardynała Fiorenzo Angeliniego.

Jako dzień obchodów Papież Polak wybrał 11 lutego czyli dzień, w którym wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Lourdes wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu. Pierwszy Światowy Dzień Chorego obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium. Co roku główne obchody realizowane są w innym sanktuarium na świecie.

Światowy Dzień Chorego w tym roku obchodzimy po raz 31.

Idź do oryginalnego materiału