Chorzów/Zabrze: Wielkie Derby Śląska dla Górnika!

iknurow.pl 6 miesięcy temu

W 123. Wielkich Derbach Śląska Górnik Zabrze ponownie okazał się lepszy od Ruchu Chorzów. Pierwsze od 15 lat derby na Stadionie Śląskim zakończyły się zwycięstwem Trójkolorowych 2:1.

Pierwszą groźną okazję bramkową wykreowali podopieczni Janusza Niedźwiedzia. W 5. minucie Daniel Bielica popisał się dwiema rewelacyjnymi interwencjami, broniąc najpierw strzał w sytuacji „sam na sam”, a następnie także dobitkę. W 32. minucie meczu Daniel Szczepan uderzył niecelnie głową z odległości ok. 6 metrów od bramki Górnika.

Piłkarze Ruchu Chorzów zaakcentowali przewagę widoczną na boisku w pierwszej połowie, strzelając do siatki Bielicy w 39. minucie meczu. Dośrodkowanie z bocznego sektora wykorzystał Filip Starzyński. Sędzia Szymon Marciniak anulował jednak bramkę z powodu popełnionego wcześniej faulu.

W 42. minucie spotkania Lukas Podolski oddał silny strzał z dystansu, jednak uderzenie poszybowała nad bramką Stipicy. Chwilę później Ruch ponownie stanął przed szansą na gola za sprawą dośrodkowania. Robert Dadok strzelił jednak niecelnie.

W doliczonym czasie pierwszej połowy błysk geniuszu zaprezentował Arian Kapralik! Słowak przedryblował trzech rywali w bocznym sektorze boiska, a następnie zewnętrzną częścią stopy uderzył w kierunku bramki gospodarzy. Dante Stipica zdołał obronić pierwszy strzał, ale „Kapo” skutecznie dobił piłkę.

Druga połowa rozpoczęła się także od groźnego ataku Górnika. Lukas Podolski zagrał do Lawrenca Ennaliego, a ten strzelił zza pola karnego tuż obok słupka. W 57. minucie Szymon Marciniak podyktował rzut wolny niemal z linii pola karnego Górników. Filip Starzyński uderzył nieznacznie nad poprzeczką Daniela Bielicy. Chwilę później ponownie dał o sobie znać duet Podolski-Ennali. „Poldi” zagrał prostopadle do niemieckiego skrzydłowego, a „Lolo” przedryblował przeciwnika, po czym uderzył po ziemi na bramkę. Stipica zdołał obronić strzał.

Górnik podwyższył prowadzenie w 81. minucie! Soichiro Kozuki rozpędził się z piłką prawą stroną boiska. Z łatwością minął jednego z obrońców, po czym lewą nogą skutecznie uderzył przy bliższym słupku bramki Ruchu. Gol w Wielkich Derbach Śląska to pierwsze trafienie Japończyk w trójkolorowych barwach w oficjalnym spotkaniu.

Chwilę później Daniel Szczepan niecelnie uderzył głową w polu karnym Bielicy. W 86. minucie sztuka ta udała się Somie Novothnemu, który zdobył bramkę kontaktową. Mimo naporu Ruchu w końcówce spotknia, Górnik utrzymał jednobramkowe prowadzenie i wywiózł ze Stadionu Śląskiego 3 punkty. Zwycięstwo w 123. Wielkich Derbach Śląska (a zarazem druga wygrana z Ruchem Chorzów w tym sezonie) sprawiło, iż Trójkolorowi po 25 meczach mają 39 punktów.

Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 1:2 (0:1)
0:1 – Adrian Kapralik 45+4’
0:2 – Soichiro Kozuki 81’
1:2 – Soma Novothny 86’

Ruch Chorzów: Stipica – Stępiński, Szymański, Josema (82’ Novothny), Wójtowicz (73’ Moneta) – Sikora (k), Letniowski – Dadok, Starzyński (73’ Kozak), Vlkanova (90+5’ Szur) – Szczepan.
Rezerwowi: Buchalik, Szur, Foszmańczyk, Moneta, Barański, Długosz, Kozak, Bartolewski, Novothny.
Trener: Janusz Niedźwiedź.

Górnik Zabrze: Bielica – Szala, Szcześniak, Janicki, Janża (k) – Rasak , Pacheco – Kapralik (88’ Lukoszek), Podolski (88’ Czyż), Ennali – Musiolik (46’ Kozuki).
Rezerwowi: Szromnik, Sekulić, Kozuki, Triantafyllopoulos, Olkowski, Lukoszek, Krawczyk, Siplak, Czyż.