Ci Polacy odziedziczą emerytury swoich rodziców. Projekt jest gotowy, jest jeden warunek [23.07.2025]

6 godzin temu

Blisko pięć tysięcy złotych miesięcznie bez podatku może trafić do dzieci zmarłych olimpijczyków. Rząd przygotował rewolucyjne przepisy, które po raz pierwszy w Polsce pozwolą dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Wszystko przez tragedię paraolimpijczyka, który zmarł młodo.

Fot. Warszawa w Pigułce

Tragedia szermierza otworzyła oczy ministrom

Historia, która skłoniła rząd do działania, jest poruszająca. Michał Dąbrowski, dwukrotny medalista XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu 2024 w szermierce na wózku, zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Jak podaje portal rp.pl, sportowiec osierocił dwoje małych dzieci w wieku 3 i 9 lat. Po jego śmierci rodzina straciła prawo do emerytury olimpijskiej, która wynosiła prawie pięć tysięcy złotych miesięcznie.

Minister sportu Sławomir Nitras spotkał się z Barbarą Dąbrowską, wdową po medaliście, i już w styczniu zapowiedział zmiany w prawie. Jak wyjaśnia portal Biznes.wprost.pl, projektodawcy tłumaczą, iż sytuacja paraolimpijczyka, mającego małoletnie dzieci, który podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu zdobył dwa medale w szermierce na wózkach (srebrny i brązowy) wykazała brak rozwiązań systemowych w przypadku przedwczesnej śmierci osób, które osiągnęły ogromny sukces sportowy.

Pierwszy taki projekt w historii Polski

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który jest przełomowy w skali kraju. Portal Farmer.pl podkreśla, iż to pierwszy taki projekt w historii polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Dotychczas żadna emerytura w Polsce nie mogła być dziedziczona przez dzieci po rodzicach.

Zgodnie z założeniami projektu, dzieci reprezentantów Polski będą mogły przejąć świadczenie po śmierci rodzica-sportowca. Jak informuje portal Forsal.pl, projekt zakłada, iż dzieciom reprezentantów Polski, którzy uzyskali prawo do świadczenia, o którym mowa w art. 36 ustawy o sporcie, w razie śmierci rodzica-sportowca będzie przysługiwało świadczenie takie jakie pobierał rodzic.

Kto może liczyć na dziedziczenie emerytury

Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich. Portal Money.pl wyjaśnia, iż zmiany dotyczą wyłącznie dzieci medalistów olimpijskich, którzy za zdobycie medalu na igrzyskach (również paraolimpijskich) otrzymywali emeryturę olimpijską. Prawo do świadczenia mają sportowcy, którzy zdobyli złoty medal na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych.

Obecnie, jak podaje portal Biznes.wprost.pl, świadczenie otrzymuje blisko 600 osób – to medaliści olimpijscy, paraolimpijscy oraz uczestnicy igrzysk głuchych. Od początku 2025 roku emerytura olimpijska wynosi 4967,95 zł brutto miesięcznie i jest zwolniona z podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Do jakiego wieku dzieci będą dostawać pieniądze

Szczegóły dotyczące warunków wypłaty świadczenia są już znane. Portal rp.pl informuje, iż zgodnie z nowymi przepisami, świadczenia mają przysługiwać dzieciom reprezentantów Polski, którzy w dniu śmierci mieli prawo do emerytury olimpijskiej lub spełniali warunki by ją otrzymywać. Będą one im wypłacane do ukończenia przez nie 16. roku życia albo nauki w szkole, o ile przekroczyły ten wiek.

Wypłata będzie przelewana nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, chyba iż studiują na ostatnim roku studiów wyższych – w takim wypadku świadczenie będzie należne do jego zakończenia. Portal Polsatnews.pl dodaje, iż na ten moment nie są znane szczegółowe warunki, jakie będą musiały spełnić dzieci, aby mogły przejąć emeryturę olimpijską po zmarłym rodzicu.

Rząd ma zająć się projektem jeszcze w tym roku

Prace nad ustawą są już mocno zaawansowane. Portal Edziecko.pl informuje, iż projekt zakłada wprowadzenie wypłaty świadczenia dzieciom własnym oraz przysposobionym przez reprezentantów Polski, którzy byli lub mogliby być świadczeniobiorcami w przyszłości. Ministerstwo Sportu i Turystyki w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o sporcie podaje, iż ma ona wejść w życie w II kwartale 2025 roku.

Według rządowego wykazu prac legislacyjnych, jak podaje portal Money.pl, ministrowie mieli zająć się projektem w drugim kwartale tego roku. Portal Polsatnews.pl dodaje, iż projekt ustawy jest gotowy i rząd ma zająć się nim jeszcze w drugim kwartale 2025 roku. Po jego zatwierdzeniu dokument trafi do Sejmu, gdzie zostanie poddany procedowaniu.

Budżet państwa może odczuć zmiany

Wprowadzenie możliwości dziedziczenia emerytury olimpijskiej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Portal Biznes.wprost.pl ostrzega, iż wprowadzenie możliwości dziedziczenia emerytury olimpijskiej może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla budżetu państwa. Zmiana ta stanowi jednak istotne uzupełnienie obecnego systemu i może mieć znaczący wpływ na sytuację rodzin wybitnych sportowców.

Ministerstwo Sportu i Turystyki w uzasadnieniu do projektu podkreśla społeczne znaczenie tej zmiany. Portal Portalsamorzadowy.pl cytuje uzasadnienie: „W związku z powyższym wydaje się zasadne wprowadzenie dalszej ochrony w postaci zabezpieczenia finansowego takich dzieci, które utraciły rodzica-sportowca wskutek śmierci”.

Emerytura olimpijska nie łączy się z innymi świadczeniami

Warto pamiętać o ograniczeniach dotyczących obecnej emerytury olimpijskiej. Portal Polsatnews.pl wyjaśnia, iż emerytura olimpijska nie łączy się z innymi świadczeniami emerytalnymi. Osoba uprawniona, która ma prawo do więcej niż jednego świadczenia, musi wybrać jedno z nich do pobierania.

Prawo do świadczenia przysługuje wyłącznie sportowcom, którzy spełnili konkretne warunki przewidziane w przepisach. Istotne jest zdobycie co najmniej jednego medalu na zawodach uprawniających do otrzymania świadczenia. w tej chwili po śmierci medalisty olimpijskiego specjalne świadczenie wygasa, a rodzina nie ma prawa do dalszego korzystania z tego wsparcia finansowego.

Planowana zmiana ma fundamentalne znaczenie dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Po raz pierwszy w historii kraju emerytura będzie mogła być dziedziczona, choć dotyczy to bardzo wąskiej grupy obywateli. jeżeli projekt zostanie uchwalony, dzieci zmarłych olimpijczyków zyskają bezprecedensowe w Polsce prawo do dziedziczenia świadczenia emerytalnego po rodzicach.

Idź do oryginalnego materiału