Kolędy i tradycja kolędowania to nieodłączny element świątecznej atmosfery w Polsce i wielu innych krajach.
Chociaż słowa i melodie kolęd znamy na pamięć, mało kto wie, skąd wzięła się ta tradycja i jakie kryje tajemnice. Oto kilka ciekawostek o kolędach i kolędowaniu:
Pochodzenie słowa “kolęda”
Słowo “kolęda” ma swoje korzenie w łacińskim “calendae”, oznaczającym pierwszy dzień miesiąca w kalendarzu rzymskim. W czasach pogańskich “calendae” związane były z uroczystościami noworocznymi, a chrześcijaństwo zaadaptowało ten termin dla świątecznych pieśni związanych z Bożym Narodzeniem.
Najstarsza polska kolęda
Najstarsza znana polska kolęda to “Zdrów będź, Królu Anielski”, datowana na XV wiek. Pieśń ta była pierwotnie wykonywana w języku łacińskim, a jej polskie tłumaczenie pojawiło się kilka dekad później.
Kolędowanie jako rytuał
Tradycja kolędowania, czyli odwiedzania domów przez grupy śpiewających kolędy, ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach. Wierzono, iż przyjęcie kolędników zwiększało szansę na pomyślność w nadchodzącym roku. Kolędnicy przynosili ze sobą błogosławieństwo, a ich odrzucenie mogło przynieść pecha.
Współczesne kolędy
Nie wszystkie kolędy mają wielowiekową tradycję. Wiele współczesnych pieśni świątecznych, takich jak “Cicha noc” (“Silent Night”), powstało w XIX wieku. Ta austriacka kolęda została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów, stając się jedyną z najpopularniejszych pieśni świątecznych na świecie.
Instrumenty w kolędach
Tradycyjnie kolędy wykonywano a cappella, jednak z czasem zaczęto dodawać akompaniament instrumentów takich jak skrzypce, flet, czy choćby dudy. Współczesne aranżacje kolęd często korzystają z bogatych orkiestracji.
Kolędy w sztuce
Motywy kolędowe często pojawiają się w literaturze, malarstwie i filmie. Przykładem może być “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, gdzie kolędy stanowią istotny element budowania atmosfery świątecznej.
MK