Co dalej z Lotniskiem Chopina? Jest konkretna data i deklaracje

1 tydzień temu

Pomimo planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Baranowie, Lotnisko Chopina w Warszawie nie zniknie z mapy polskiej infrastruktury lotniczej w najbliższym czasie. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, prezes Polskich Linii Lotniczych, Andrzej Ilków, zarysował przyszłość tego kluczowego portu lotniczego, który ma pełnić istotną rolę aż do momentu uruchomienia CPK i być może jeszcze dłużej.

Fot. Warszawa w Pigułce

Z danych przekazanych przez prezesa PLL wynika, iż z uwagi na zaniechania poprzednich władz, przepustowość lotnisk na Mazowszu jest niewystarczająca, co sprawia, iż rozbudowa Lotniska Chopina jest nie tylko korzystna, ale i konieczna. Przewiduje się, iż projekt rozbudowy pochłonie około 2,4 miliarda złotych, z czego 40% stanowić będzie rezerwa na nieprzewidziane wydatki. Co istotne, finansowanie przedsięwzięcia ma pochodzić z własnych środków Polskich Portów Lotniczych (PPL), bez obciążania budżetu państwa.

Rozwój hubu przesiadkowego

Kluczowym elementem strategii jest rozwój hubu przesiadkowego, który ma sprzyjać rozwojowi tradycyjnych przewoźników, przede wszystkim narodowego przewoźnika – LOT. Prezes Ilków podkreśla, iż rozbudowa i modernizacja infrastruktury Lotniska Chopina umożliwi obsługę rosnącej liczby pasażerów oraz zwiększy przepustowość, co jest niezbędne w obliczu opóźnienia w realizacji CPK. Inwestycja ma się zamortyzować, co dodatkowo uzasadnia podjęcie takiej decyzji.

Bez wpływu na dostępność slotów

Andrzej Ilków zapewnia również, iż prace związane z rozbudową nie wpłyną na obniżenie przepustowości lotniska. „W każdym sezonie dostępna liczba slotów nie zmniejszy się”, deklaruje prezes, zapewniając jednocześnie, iż w czasie rozbudowy przepustowość będzie systematycznie wzrastać.

Przyszłość po 2034 roku

Na pytanie, do kiedy będzie funkcjonować Lotnisko Chopina, prezes PLL odpowiedział, iż przynajmniej do setnej rocznicy działalności, czyli do roku 2034. Dodaje jednak, iż w praktyce działalność lotniska może zostać wydłużona do momentu realnego otwarcia CPK.

W kontekście rozwoju infrastruktury transportowej Polski, Lotnisko Chopina przez cały czas będzie odgrywać kluczową rolę jako istotny węzeł komunikacyjny dla Warszawy i regionu Mazowsza. Inwestycje i plany rozbudowy to strategiczne kroki na drodze do budowania nowoczesnej, wydajnej i konkurencyjnej infrastruktury lotniczej, która będzie w stanie sprostać potrzebom pasażerów w nadchodzących dekadach.

Idź do oryginalnego materiału