Wyobraź sobie, iż pijesz kawę ze swoją ukochaną ciotką, a ona zechce, żebyś był jej pełnomocnikiem. Jesteś zdziwiony, ale kochasz swoją ciotkę, więc zgadzasz się. gwałtownie zmieniasz temat na zbliżający się rejs po Europie, który ona planuje.
Laura Tamblyn Watts, szefowa krajowej organizacji pomagającej starszym ludziom CanAge, mówi, iż to nie jest nic niespodziewanego. Ludzie często wyznaczają innych na swoich pełnomocników finansowych. Taki dokument daje komuś prawo do zarządzania ich pieniędzmi i majątkiem, gdy starzeją się i zaczynają planować na wypadek, gdyby ich stan zdrowia się pogorszył lub sytuacja życiowa zmieniła. Ale często wyznaczają tę osobę bez powiadomienia jej o tym, jakie obowiązki wiążą się z taką rolą.
Bycie czyimś pełnomocnikiem odpowiedzialnym za finanse to duże zobowiązanie. Może to oznaczać prowadzenie bankowości dla kogoś innego, zarządzanie jego inwestycjami, podpisywanie czeków, zakupy, a choćby kupowanie lub sprzedawanie nieruchomości w jego imieniu. To dlatego tak ważne jest wiedzieć, na co się decydujesz, zanim zgodzisz się – twierdzą eksperci.
Najpierw powinieneś upewnić się, czego dokładnie chcesz – czy to jest pełnomocnictwo finansowe, czy dotyczy to raczej decyzji medycznych. Te dwie rzeczy są różne i nie można być jednocześnie pełnomocnikiem do obu tych rzeczy. Carol Willes z BMO Private Wealth zaleca, aby sprawdzić, czy pełnomocnictwo obowiązuje od razu, czy dopiero po jakimś konkretnym zdarzeniu, na przykład gdy osoba nie jest już zdolna do samodzielnego radzenia sobie.
Kiedy będziesz wiedział, czego chcą od ciebie, powinieneś zastanowić się, czy masz czas i energię na wykonanie tych zadań. Jest to duża odpowiedzialność i może zabierać dużo czasu. Dobrym pomysłem jest też upewnić się, iż znasz sytuację finansową osoby, którą masz reprezentować. o ile posiadają skomplikowane aktywa lub majątek w różnych miejscach, może to wymagać od ciebie większej wiedzy i umiejętności finansowych.
Ważne jest również, żeby dowiedzieć się, czy są jakieś inne problemy, na przykład spory rodzinne, które mogą sprawić, iż sytuacja stanie się trudna. Emily Huling z kancelarii prawnej Fasken zaleca, aby znać również szerszą perspektywę, gdyż troszczenie się o finanse kogoś innego może wiązać się z wieloma wyzwaniami.
Jeżeli zdecydujesz się na pełnomocnictwo, musisz wiedzieć, iż masz obowiązek działać w najlepszym interesie osoby, którą reprezentujesz. Jest to obowiązek prawny, który wiąże się z prowadzeniem precyzyjnej dokumentacji finansowej wszystkiego, co robisz w imieniu tej osoby. Możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności, o ile nie zarządzasz funduszami odpowiednio.
Experci zalecają, aby po przyjęciu pełnomocnictwa poprosić tę osobę o listę wszystkich ważnych kontaktów finansowych, zobowiązań i miesięcznych rachunków. Dobrze jest też spotkać się z doradcą finansowym osoby, którą reprezentujesz, aby dowiedzieć się więcej o jej sytuacji finansowej.
Chociaż rozmowy tego rodzaju mogą być trudne, zadawanie pytań może pomóc w skutecznym zarządzaniu sprawami osoby bliskiej z minimalnym stresem, gdy nadejdzie odpowiedni czas – mówi Laura Tamblyn Watts.
I dodaje, iż warto zapytać rodzinę i znajomych, czy pomyśleli, kto zajmie się ich finansami, o ile zachorują lub doznają kontuzji. W przypadku, gdyby nie byli w stanie intelektualnie móc same zarządzać swoimi sprawami a nie mieliby pełnomocnika, rodzina musiałaby przejść przez kosztowny i czasochłonny proces sądowy, aby uzyskać pozwolenie na zarządzanie ich sprawami.
Rozmowy o pieniądzach mogą być trudne, ale są ważne, zwłaszcza, iż społeczeństwo się starzeje – podkreśla Watts.