Co się wydarzyło w pewnej wsi mazowieckiej w lutym 1923 roku

1 rok temu

Lutowego poranka ludzie „z przyszłości” wylądowali na polu przy stodole Józefa nad Wilgą.

Wyszli i pokazali zaciekawionym okolicznym chłopom „co będzie za 100 lat”. choćby próbowali – jak im się błędnie wydawało – mówić tak, jak dawniej.

– Wicie-rozumicie, bedzie w rzondzie minister, od roli. I łon bedzie mówił chłopom kiedy wolno gnój na pole wywozić, a kiedy nie.

Pozwoli ten dobry pan, bo wcześni Łunia – czy łone w ty Warszwawie – mniej pozwololi, ale tyroz wincy pozwolo.

No i gnój spod inny gadziny tyż możno bedzie rzucać na pola, ino trza bedzie wiedzieć czy je zimno, czy mroźno. Bo jak mroźno to nie wolno rzucać gnoju na pole bo się Ziemia sroży a jośnie pon Klimat stroszliwie zezłości!

Powiedzta wnukom co by się szykowały, bo bedzie jako tu napisane:

* * *

>>” Zgodnie z moją deklaracją – jeszcze z jesieni – mówiłem, iż przejdziemy do innego systemu terminowego stosowania nawozów naturalnych, obornika. I jest już rozporządzenie, które weszło w życie.

Bo do tej pory było tak, iż czekać trzeba było na daty np. na 30 marca, bez względu na to, jakie są warunki pogodowe, czy jakie są warunki na polu” – dodał minister.

Wdrożenie Programu działań wynika z realizacji dyrektywy azotanowej, zgodnie z którą dokument ten podlega przeglądowi i aktualizacji co 4 lata.

Termin rozpoczęcia stosowania nawozów, po wejściu w życie Programu działań, związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych pięciu dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz pięciu stopni Celsjusza dla pozostałych upraw.

Ponadto, zaktualizowano wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu (dodano nowe grupy, takie jak osły, bawoły, lamy, alpaki) oraz uporządkowano podział na grupy technologiczne dla innych gatunków.

Uwzględniono także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania; zaktualizowano sposób obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych dla niektórych upraw, takich jak m.in.: kukurydza uprawiana na zieloną masę, kapusta włoska, konopie włókniste, len włóknisty oraz szparagi.

Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, ma być publikowany codziennie () na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej”<<

* * *

A chłopy na to: O k**** …

To jest: O której…

O której kochana Unia i dobry Pan Minister pozwoli rozrzucać gnój na polu, bo wnuki rano będą musieli wiatrakami zakręcić, by prąd był do tego interneta, co wykaz powiatów z dobrą temperaturą pokaże?.

Wojciech Popiela

Idź do oryginalnego materiału