Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia, cypryjscy kardiolodzy i interniści ostrzegają: choćby 30% dorosłych na wyspie żyje z podwyższonym ciśnieniem. Wiele osób nie ma pojęcia o swoim stanie zdrowia.
Alarmujące dane z Cypru
Towarzystwo Kardiologiczne Cypru i Cypryjskie Towarzystwo Patologii podkreślają, iż nadciśnienie to jeden z największych „cichych zabójców”. Choć samo w sobie często nie daje objawów, jego skutki – zawał, udar, niewydolność nerek – bywają tragiczne.
Wielu chorych nie wie, iż ma nadciśnienie, a u innych ciśnienie jest źle kontrolowane – ostrzegają lekarze. Dane epidemiologiczne wskazują, iż problem dotyczy około 30% dorosłej populacji Cypru. Z wiekiem ryzyko znacznie rośnie.
Hasło: Mierz dokładnie, kontroluj, żyj dłużej
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia lekarze przypominają tegoroczne przesłanie kampanii:
Mierz ciśnienie dokładnie, kontroluj je, żyj dłużej
Przypominają, iż prawidłowe monitorowanie ciśnienia i wdrożenie leczenia – farmakologicznego lub niefarmakologicznego – może znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań.
Na Cyprze rozpoczęła się kampania informacyjna: spoty telewizyjne, akcje edukacyjne i działania w mediach społecznościowych mają przypominać o konieczności regularnych pomiarów.
Również wśród Polonii na Cyprze nadciśnienie pozostaje poważnym problemem – wielu naszych rodaków nie zgłasza się na badania, lekceważąc pierwsze objawy – przypomina jeden z lekarzy zaangażowanych w kampanię.
FAQ
Kto jest narażony na nadciśnienie?
Ryzyko wzrasta z wiekiem, ale dotyczy także młodszych osób – zwłaszcza prowadzących stresujący tryb życia, palących lub z nadwagą.
Czy nadciśnienie daje objawy?
Często nie. Dlatego nazywane jest „cichym zabójcą”. Objawy – jeżeli występują – to np. bóle głowy, zawroty, bezsenność, nerwowość.
Jak często mierzyć ciśnienie?
Osoby dorosłe powinny mierzyć ciśnienie przynajmniej raz w roku. Osoby po 40. roku życia – częściej, choćby co kilka miesięcy.