Co ważnego wydarzyło się w Opolu w 2024 roku?

2 tygodni temu
Kolejny rok dobiega końca. Mijający czas skłania do podsumowań i refleksji na temat tego, co ważnego działo się w naszym życiu i w naszym mieście na przestrzeni ostatnich miesięcy. Zapraszamy do subiektywnego przeglądu tego, co z punktu widzenia Opola były najciekawsze i najważniejsze.


Akwarium „Wodny świat”Na początku 2024 roku otwarto do użytku akwarium, za pomocą którego odwiedzający opolskie ZOO mogą zobaczyć podwodny świat Amazonii, rzeki Kongo czy choćby rodzimej Odry. W siedmiu zbiornikach o łącznej pojemności 300 tysięcy litrów można oglądać rekiny, płaszczki, pławikoniki, mureny, ryby ławicowe oraz rafę koralową. Pawilon akwarium z miejsca stał się obowiązkowym punktem wizyty w opolskim ogrodzie. Projekt powstał we współpracy z Safari Park Dvur Kralove w Czechach.


20 lat w UniiW tym roku obchodziliśmy 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej i z tej okazji Opole również mogło świętować. Pozyskane przez miasto fundusze europejskie (1 miliard złotych) pozwoliły na modernizację i budowę nowych ulic, placów i mostów, rewitalizację instytucji kultury, zakup nowych autobusów czy inwestycje w służbę zdrowia i szkolnictwo. Na wystawie plenerowej na opolskim rynku mogliśmy zobaczyć, jak bardzo zmieniło się Opole na przestrzeni tych dwóch dekad.


Nowy Dom senioraW Chmielowicach oddano do użytku nowy budynek DPS dostosowany do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych. Obiekt, do którego przeprowadziło się 100 lokatorów zyskał nowe udogodnienia i rozwiązania, które podniosą poziom ich życia. Nowe, komfortowe łóżka, szerokie drzwi i korytarze oraz łazienki dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, to tylko niektóre plusy. Dodatkowo stworzono gabinety: fizykoterapii, hydroterapii, masażu, lekarskie i zabiegowe.


61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w OpoluŚwięto piosenki jak co roku ściąga do Opola fanów polskich brzmień. W czerwcu na scenie opolskiego amfiteatru zobaczyliśmy Michała Bajora, który świętował 50-lecie pracy scenicznej, a uznani artyści ożywili na nowo piosenki Janusza Kondratowicza. Do programu wróciły Superjedynki oraz Kabareton. Miasto również ugościło świętujących Kawiarenką z gwiazdami, odsłonięciem muralu Michała Bajora oraz koncertami na Rynku.


Plac „Kory” przed Dworcem PKP Opole GłówneTa inwestycja odmieniła oblicze miasta, szczególnie w oczach przyjezdnych i gości. Plac przed dworcem zyskał oryginalną przestrzeń rekreacyjną z charakterystycznymi zielonymi kopcami, wokół których można przechadzać się ścieżkami. Dodatkowo nasadzono tam 50 różnych drzew oraz stworzono przestrzeń dla dzieci z trampolinami i zjeżdżalnią. Swoje miejsce dostała również zabytkowa lokomotywa.


Oczyszczalnia ściekówNajwiększa inwestycja w historii Opola zdecydowanie ograniczyła ilość zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększyła przepustowość sieci do oczyszczania ścieków o 30 %, co pozwala na obsługę mieszkańców nie tylko Opola, ale całej Aglomeracji (250 tys. ludzi). Dzięki możliwości pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w postaci biogazu, obiekt jest niezależny energetycznie.

PowódźŻywioł wody znów dał o sobie znać, ale tym razem Opole było przygotowane dzięki kluczowym inwestycjom. Zaraz po powodzi w 1997 roku wzmocniono i podniesiono wały przeciwpowodziowe, zabezpieczono kanał Młynówka, a także dokończono budowę kanału Ulgi. Po raz pierwszy swoją moc pokazał zbiornik w Raciborzu, a także polder zalewowy Żelazna. Obie inwestycje pokazały, iż ich realizacja była strzałem w dziesiątkę.


Stadion OpolskiW grudniu 20024 roku dobiegła końca budowa nowego stadionu na 11 500 widzów. To będzie perełka wśród stadionów, której wyróżnikiem będą ekologiczne rozwiązania: panele fotowoltaiczne na dachu, pompy ciepła i agregaty z funkcją kogeneracji. Zbiorniki retencyjne będą nawadniać murawę i służyć do celów sanitarnych. Stadion już niedługo będzie świadkiem pierwszego meczu Odry Opole.

Idź do oryginalnego materiału