Co z tą energią? Trwa 10. jubileuszowy kongres energetyczny

2 godzin temu

10. jubileuszowy Kongres Energetyczny DISE tradycyjnie odbywa się we Wrocławiu, choć w tym roku w nieco trudniejszych okolicznościach, m.in. ze względu na zagrożenie powodziowe, z którym mieliśmy do czynienia niedawno. Ale właśnie o tym także rozmawiamy. Dzisiejszy kongres rozpoczął się od wystąpienia prezesa Fundacji WWF Polska, Mirosława Proppe, który zaprezentował perspektywę zmian klimatycznych i ich negatywnych skutków. Dyskutujemy m.in. o tym, jak im zapobiegać poprzez transformację energetyczną, wprowadzanie nowych technologii oraz dywersyfikację źródeł energii – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Kongresu jest szczególna ze względu na najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi nie tylko polski, ale i globalny rynek energii. Jest to niezwykle ważne dla naszego regionu, ponieważ samorząd województwa aktywnie wspiera transformację energetyczną. Idziemy za światowym megatrendem, a Wrocław jest dzisiaj stolicą Dolnego Śląska, gdzie realizowane są najważniejsze wydarzenia. Niedawno walczyliśmy z powodzią, a teraz rozmawiamy o transformacji energetycznej i koniecznych zmianach. Jako samorząd województwa na najbliższe lata przeznaczyliśmy 3 miliardy złotych na rozwój tej transformacji, aby Dolny Śląsk stał się pionierem w tej dziedzinie – powiedział Michał Rado, Wicemarszałek Województwa dolnośląskiego.

– To miejsce wymiany doświadczeń i dyskusji o przyszłości. Rozmawiamy o nowych technologiach i transformacji energetycznej, która w dużym stopniu dotyczy także Dolnego Śląska. Jesteśmy w sercu Europy, a to, co tutaj się dzieje, ma wpływ na sąsiednie kraje – skomentował Hubert Papaj, Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Myślę, iż stoimy przed wieloma wyzwaniami, ale każdy sektor, w tym energetyka, zawsze przechodzi przez pewne cykle. W kontekście wybuchu wojny na Ukrainie, która spowodowała duży wzrost cen gazu i zawirowania na rynku energii, odnawialne źródła energii stanowią odpowiedź na dostarczanie czystej i taniej energii naszemu krajowi – dodała Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska.

Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych zajmuje się m.in. transformacją energetyczną, bezpieczeństwem energetycznym i zmianami na rynku energii.

Dziesiąty jubileuszowy Kongres to dla nas powód do dumy, ale także duże zobowiązanie. Cieszymy się, iż tak wielu gości do nas przyjechało i możemy wspólnie świętować ten jubileusz – podsumował Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE.

Idź do oryginalnego materiału