Cokolwiek nie myślimy o pogodzie, to wiosna już jest. Pszczoły wykonały pierwszy odlot

2 miesięcy temu
Jednym ze zwiastunów nadchodzącej wiosny jest pierwszy oblot pszczół po kilkumiesięcznej zimie. Pszczoły na zimę nie zastygają w hibernacji jak to czynią inne owady. Czas od jesieni do wiosny spędzają w kłębie, wzajemnie się ogrzewając. Kłąb pszczeli w zimie pulsuje w zależności od temperatury zewnętrznej i warunków pogodowych. Poszczególne owady wymieniają się między sobą – te w pobliżu zewnętrznych części zmierzają do środka, by móc się ogrzać, a te ciepłe przemieszczają się na zewnątrz, by pomóc utrzymać stałą temperaturę - ok. 20 stopni C.

Kiedy przychodzi pierwszy słoneczny dzień z temperaturą około 10 stopni C owady te rozluźniają zawiązany kłąb i wychodzą z ula lub barci na pierwszy lot w nowym sezonie. Rodzina pszczela zaczyna od nowa swoje życie. Oczyszcza układ pokarmowy, a robotnice wyszukują źródeł wody i pokarmu. I tak się stało, iż jeszcze w minionym tygodniu pszczoły wykonały pierwszy odlot.

Obecna aura dopisuje puszczańskim pszczołom, ponieważ kwitną leszczyny dostarczające pyłku, który stanowi pokarm białkowy odbudowujący wyczerpane zimowaniem organizmy tych pracowitych owadów.

W Nadleśnictwie Brows
Idź do oryginalnego materiału