Dwudniowa jubileuszowa, międzynarodowa konferencja w tym roku przebiega pod hasłem: “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy”. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w roku 1974, zatem w tym roku po raz 50. spotykają się przedstawiciele Niemiec, Czech i Polski, by rozmawiać o pamięci zbiorowej.
– Rozpoczynamy konferencję o pamięci trudnej, skomplikowanej, także w kontekście śląskim – mówi dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego, sekretarz konferencji “Colloquium Opole”. – Zadajemy sobie pytanie, jak ta pamięć zbiorowa, czyli pamięć społeczeństw jest kształtowana i jak wyklucza, jak łączy i jakie ma podobieństwa. Zaprosiliśmy ekspertów z Polski, Czech oraz pracujących w Niemczech, by wspólnie na ten temat dyskutować i wypracowywać punkty styczne, ale też te kwestie, które do dzisiaj pomimo dobrej ewolucji stosunków, są przez cały czas elementem, który budzi niepokój.
– Będziemy przede wszystkim mówić o tym, jak wyobrażamy sobie w różnych miejscach (w Polsce, Czechach, Niemczech), jak wyglądała nasza historia i skąd to wszystko, co w spuściźnie historycznej przenosi się na czasy współczesne się wzięło – mówi prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego. – To dość trudna, ale interesująca dyskusja, która toczy się wśród historyków, polityków i w społeczeństwie. Inaczej sobie wyobrażamy przeszłość, mimo, iż mówimy o tych samych wydarzeniach i faktach.
– To zawsze jest ciekawe, gdy można spojrzeć na świat oczami Czechów czy Niemców – dodaje dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. – Mam nadzieję, iż dzięki takim wydarzeniom, Czesi i Niemcy będą mogli spojrzeć na świat naszymi, polskimi oczyma.
Wydarzenie potrwa do środy (6.11). Organizatorem “Colloquium Opole” jest Instytut Śląski oraz Urząd Miasta Opola.
dr Marek Mazurkiewicz, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr Bartosz Kuświk:
Więcej informacji na ten temat:
autor: Katarzyna Żurawska-Leśków