Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol i narkotyki

4 godzin temu
Zdjęcie: 20.05.2025. Kielce. Świętokrzyskie Dni Profilaktyki / fot. Adrian Dróżdż - radio Kielce


W województwie świętokrzyskim coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol. 67 proc. osób pomiędzy 14-15 rokiem życia przyznało, iż przynajmniej raz spożywało alkohol, podczas gdy w grupie wiekowej 17–18 lat ten odsetek sięga prawie 89 proc.

Dr Anna Przenzak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychoterapii uzależnień przyznaje, iż niepokojący jest również fakt, iż dzieci nie tylko sięgają po alkohol, ale się nim również upijają.

– To, co jest widoczne w efektach profilaktyki prowadzonej w Polsce, to spadek liczby młodych osób pijących alkohol. Jednak aż 80 proc. osób w wieku 15 – 18 lat pije alkohol, a 10 proc. z nich upija się – mówi dr Anna Przenzak.

Innym niepokojącym zjawiskiem jest to, iż dzieci mające choćby 12 lat sięgają już po narkotyki – mówi dr Aleksandra Olawska-Szymańska, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii.

– Pierwsze eksperymenty najczęściej dotyczą alkoholu, ale dzieci sięgają także po narkotyki, takie jak marihuana, amfetamina, mefedron, inne pochodne amfetaminy, a także dopalacze, substancje halucynogenne. Mamy przypadki dzieci, które zaczynają eksperymentować z zażywaniem substancji psychoaktywnych już w wieku 12–13 lat – dodała Aleksandra Olawska-Szymańska.

Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki podkreśla, iż niezbędne są szerokie działania profilaktyczne, które pomogą zapobiec uzależnieniom.

– Przestrzegamy młode osoby przed zażywaniem substancji psychoaktywnych. Nasze województwo nie jest wiodącym regionem w Polsce pod względem liczby dzieci sięgających po alkohol i inne substancje odurzające, jednak mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie. Oczywiście dążymy do planu zero, czyli żeby w naszym regionie nie występowały tego typu zagrożenia. Jednak jest to bardzo trudne do osiągnięcia – przyznał Michał Skotnicki.

O uzależnieniach wśród dzieci i młodzieży rozmawiali dziś eksperci w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki.


Idź do oryginalnego materiału