Coraz więcej stulatków otrzymuje z ZUS-u świadczenie honorowe

2 dni temu
fot. ZUS

W Polsce i na Opolszczyźnie przybywa osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie honorowe. To kwota 6246,13 zł brutto, a otrzymują ją osoby, które ukończyły 100 lat. Pod koniec 2024 r. bonusową emeryturę pobierało 3300 osób.

– Zdecydowana większość odbiorców to kobiety. Świadczenie honorowe otrzymuje 2800 pań. Wysokość świadczenia zmienia się w marcu każdego roku i wynika z waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Od lat ciągle rośnie, stąd nowi stulatkowie otrzymują większe pieniądze niż ich poprzednicy. Raz przyznana emerytura honorowa jest wypłacana osobie uprawnionej w stałej wysokości do końca życia. w tej chwili pieniężna nagroda za wiek obowiązuje do końca lutego 2025 roku – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W 2023 r. osób otrzymujących świadczenie honorowe było 1940, w 2022 r. – 1762, a w 2021 r. – 1631.

Praktyka przyznawania specjalnej emerytury sięga 1972 r. Pieniądze wypłacane są z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat i pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS. W przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej innej instytucji, świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Dokument w imieniu stulatka może złożyć w ZUS członek rodziny.

W województwie opolskim świadczenie honorowe wypłacane było w sumie 83 osobom – 70 kobietom i 13 mężczyznom. Część z nich zamieszkuje na stałe poza regionem. Najwięcej stulatków jest w Opolu i w powiecie opolskim – 17, w powiecie nyskim – 13, kędzierzyńsko-kozielskim – 8 oraz głubczyckim i krapkowickim – po 5.

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału