CPK: 11,5 mln zł na projektowanie infrastruktury wspierającej

1 dzień temu

Co obejmie projekt?

Nowe bazy utrzymania będą najważniejsze dla sprawnego funkcjonowania lotniska. Kompleks budynków, o łącznej powierzchni 25 tys. m², będzie znajdował się na terenie o powierzchni ponad 140 tys. m², w pobliżu południowo-zachodniej bramy wjazdowej.

W skład infrastruktury wejdą:
Obiekty dla służb odśnieżania lotniska, w tym garaże i magazyny na środki chemiczne.
Centrum serwisowe, zapewniające obsługę techniczną sprzętu.
Przestrzeń dla służb utrzymania pojazdów, w tym miejsce na środki transportu i sprzęt budowlany.

Harmonogram i koszty

Firma Cundall Polska ma rok na przygotowanie dokumentacji projektowej i wniosku o pozwolenie na budowę. Zgodnie z harmonogramem, pełna dokumentacja powinna być gotowa w pierwszym kwartale 2026 roku.

To już czwarta umowa na projektowanie obiektów wspierających Lotnisko CPK. Wcześniej podpisano kontrakty na budynki służb ratowniczo-gaśniczych (6,6 mln zł), wieżę kontroli ruchu lotniczego (15,5 mln zł) oraz Centrum Kontroli Operacji Lotniczych (4,7 mln zł).

CPK – krok po kroku do realizacji

Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmujący terminal lotniskowy, dworzec kolejowy, drogi startowe i kołowania, jest w zaawansowanej fazie planowania. CPK planuje złożyć wnioski o pozwolenia na budowę już w 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem, lotnisko oraz związany z nim odcinek Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK i Łodzią mają zostać uruchomione w 2032 roku.

Inwestycja to istotny krok w modernizacji infrastruktury transportowej Polski, która ma połączyć nowoczesne lotnisko z siecią kolejową i drogową.

Idź do oryginalnego materiału