CPK to szansa dla polskich firm. Miliardowe przetargi jeszcze w tym roku

3 dni temu

CPK to nie tylko nowe lotnisko między Warszawą a Łodzią. To także Koleje Dużych Prędkości, nowe drogi oraz rozwój całej infrastruktury transportowej w Polsce. Wartość wszystkich inwestycji planowanych do 2032 roku szacowana jest na ponad 130 miliardów złotych. Duża część tej kwoty trafi do krajowych wykonawców. To oznacza nowe miejsca pracy i realny impuls dla gospodarki.

Wśród zapowiadanych przetargów znajduje się między innymi ten dotyczący palowania pod Terminal Główny. Prace będą realizowane w ramach umowy ramowej obejmującej roboty ziemne, fundamenty i budowę tunelu kolejowego. Wartość tych kontraktów to ponad 10 miliardów złotych. O zamówienia będą się ubiegać m.in. Mostostal, MIRBUD, POLAQUA i BUDIMEX.

Kolejna część inwestycji to projektowanie i budowa dróg wokół przyszłego lotniska. Przebudowanych lub wybudowanych zostanie ponad 90 kilometrów tras. Powstaną m.in. węzeł „Baranów” na autostradzie A2 oraz „CPK Wschód” – umożliwiający bezpośredni dojazd do lotniska. Do przetargów zgłoszono także polskie spółki takie jak KOBYLARNIA, Polbud-Pomorze i Trakcja.

CPK zachęca firmy do udziału w przetargach za pośrednictwem platformy SmartPZP. Dla inwestora kluczowa jest nie tylko jakość i cena, ale także znajomość polskiego prawa budowlanego, co daje przewagę lokalnym wykonawcom. Spółka stara się utrzymać równowagę między wspieraniem krajowych firm a zachowaniem konkurencyjności i wysokich standardów realizacji.

Nowy port lotniczy będzie gotowy do obsługi 34 milionów pasażerów rocznie już w pierwszej fazie działania. Zostanie zaprojektowany tak, aby można go było w przyszłości rozbudować. Równolegle powstaje sieć Kolei Dużych Prędkości. Pierwszy odcinek – z Warszawy przez CPK do Łodzi – ma zostać oddany w 2032 roku. Do 2035 roku pociągi dużych prędkości pojadą także do Wrocławia i Poznania.

Centralny Port Komunikacyjny ma zwiększyć dostępność komunikacyjną Polski, przyciągnąć inwestycje zagraniczne i wzmocnić pozycję kraju w europejskiej sieci transportowej TEN-T. Ale przede wszystkim – ma dać pracę i szansę rozwoju rodzimym firmom.

Idź do oryginalnego materiału