CUDO w Chocianowie, czyli święto polskiego olimpizmu

3 godzin temu

To było wielkie święto polskiego sportu. W Zespole Szkół w Chocianowie zorganizowano Centralne Uroczystości Dnia Olimpijczyka – CUDO 2024. W wydarzeniu wzięli udział wybitni olimpijczycy, jak choćby mistrzyni olimpijska w strzelectwie, Renata Mauer – Różańska, pięściarz Janusz Zarenkiewicz i wielu innych utytułowanych sportowców.

Przygotowania do świętowania Dnia Olimpijczyka w Zespole Szkół w Chocianowie trwały od wielu, wielu miesięcy. Do ostatniego dnia organizatorzy wahali się, czy w kontekście powodzi na Dolnym Śląsku, nie odwołać całej imprezy.

-Zdecydowaliśmy się jednak zorganizować wydarzenie. Rozumiemy całą sytuację związaną z tą katastrofą. Ale do naszego wydarzenia przygotowywaliśmy się od długich miesięcy. Szkoda byłoby zmarnować te wszystkie przygotowania. Nie zapominamy oczywiście o mieszkańcach dotkniętych powodzią, dlatego w naszej szkole cały czas trwa zbiórka darów dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku żywiołu – powiedział Piotr Machoń, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.

Dzień Olimpijczyka w Chocianowie odbył się już po raz 23. i zbiegł się z centralnymi obchodami polskiego olimpizmu. Stąd udział w tym wydarzeniu wybitnych mistrzów sportu, jak Renata Mauer – Różańska czy Janusz Zarenkiewicz.

-Promujemy dziś idee olimpizmu, jak człowieczeństwo, szlachetność, uczciwość, równość. Budujemy most między społecznościami, środowiskiem legendarnych polskich olimpijczyków oraz młodzieży. Zdajemy sobie sprawę, iż okoliczności i obecna sytuacja nie pozwalają nam świętować, ale nie chcieliśmy, by wiele miesięcy przygotowań poszły na marne – dodaje starosta powiatu polkowickiego, Kamil Ciupak.

CUDO trwało w Chocianowie dwa dni. W tym czasie zorganizowano wiele aktywności i wydarzeń sportowych. Spółka KGHM zorganizowała w ramach swojego programu „Kompetentni w branży” specjalne igrzyska z udziałem uczniów szkół objętych patronatem Polskiej Miedzi. Oprócz tego odbyła się olimpiada senioralna i olimpiada integracyjna dla osób z niepełnosprawnością.

Podczas uroczystości wręczono też okolicznościowe statuetki, które symbolizowały znicz olimpijski, a kolorystyka nawiązywały do ognia i kolorów olimpijskich. Otrzymali je najbardziej zasłużeni dla propagowania lokalnego sportu. Odbył się także panel dyskusyjny z udziałem dawnych olimpijczyków. Natomiast w sobotę, w centralnym punkcie miasta, otwarto Skwer Olimpijczyków. Powiat polkowicki partycypował w kosztach powstania tego ważnego dla historii i tradycji lokalnej miejsca.

Idź do oryginalnego materiału