Cyberbezpieczeństwo a sztuczna inteligencja — na PWr uczą się o AI

2 miesięcy temu

Włączając na co dzień komputer w pracy lub przeglądając portale społecznościowe w telefonie nie zastanawiamy się, jakie niebezpieczeństwa nam zagrażają w cyfrowym świecie. To błąd.

— Najsłabszym elementem jest człowiek, ponieważ nie przestrzega zasad. To znaczy my sami bardzo często doprowadzamy do ujawniania linków do pinów, do haseł, i to zapisujemy tam, gdzie nie powinniśmy zapisać swoich danych. To człowiek najczęściej powoduje, iż przechwycenie informacji jest o wiele łatwiejsze — mówi dla Telewizji Echo24 prof. Tadeusz Więckowski z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wykorzystać potencjał AI dla naszego bezpieczeństwa?

— Z jednej strony mamy świadomość wyzwań, jakie wiążą się z AI, również w obszarze cyber-security, więc to temat, który pojawił się jako pierwszy w agendzie wystąpienia. Omówiliśmy, jak sobie z tymi wyzwaniami poradzić — mówi nam Agnieszka Wilk z EY Polska.

Kluczowym aspektem było omówienie raportu z badań, które przeprowadził EY w ubiegłym roku wśród grupy 500 menedżerów zajmujących się obszarem cyber-security.

— Badanie jednoznacznie wykazało, iż wdrożenie nowoczesnych technologii przynosi bardzo korzystne wyniki, jeżeli chodzi o obszar cyber-security, m.in. w identyfikacji zagrożeń i w reagowaniu na nie, więc niewątpliwie jest to kierunek, który powinien być przedmiotem zainteresowania wszystkich, którym bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo cybernetyczne leży na sercu — dodaje Wilk.

— Uzależniliśmy się od licznych systemów cyfrowych, od transmisji danych, od internetu. Wszystko można osiągnąć w momencie, gdy te systemy będą bezpieczne. Dlatego też cyberbezpieczeństwo jest tematem, który nas bardzo mocno interesuje i dlatego jest ten kongres, żeby mówić o różnych aspektach cyberbezpieczeństwa— przekonuje prof. Więckowski.

Idź do oryginalnego materiału