Cypr z najniższym czytelnictwem online w UE. Gdzie na wyspie znaleźć polskie książki?

1 tydzień temu

Cypr na końcu rankingu zakupów książek online. Polska w czołówce, a polskie książki są także na wyspie dostępne.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego 23 kwietnia, Eurostat opublikował dane dotyczące zakupów książek online w krajach Unii Europejskiej. Wyniki pokazują duże różnice między państwami, a Cypr znalazł się na samym końcu zestawienia.

Cypr: najniższy poziom zakupów książek przez internet

W 2024 roku tylko 2% mieszkańców Cypru kupiło drukowane książki, gazety lub magazyny przez internet w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie. To najniższy wynik w całej UE. Dla porównania – w Irlandii odsetek ten wyniósł 28,3%, w Holandii 23,5%, a w Luksemburgu 22,7%.

Podobnie nisko uplasował się Cypr w przypadku e-booków i audiobooków. Zakupu dokonało zaledwie 2% mieszkańców – jedynie Bułgaria i Rumunia miały niższe wyniki.

Co ciekawe, na Cyprze, podobnie jak w Danii i Finlandii, więcej osób kupiło publikacje cyfrowe niż drukowane. Nie oznacza to jednak gwałtownego wzrostu popularności e-booków – na wyspie po prostu mało kto kupuje książki online w ogóle.

Polska w czołówce. Czytamy i kupujemy

Polska znajduje się w zupełnie innej pozycji. Z danych Eurostatu wynika, iż aż 25% Polaków kupiło drukowane książki online, a 15% sięgnęło po e-booki lub audiobooki. To jeden z najwyższych wyników w UE i potwierdzenie rosnącego zainteresowania literaturą w każdej formie – zarówno papierowej, jak i cyfrowej.

Polskie książki na Cyprze – gdzie ich szukać?

Mimo niskiego poziomu ogólnego czytelnictwa na wyspie, Polacy mieszkający na Cyprze mogą korzystać z kilku lokalnych źródeł literatury w języku ojczystym:

  • Polska biblioteka w Pafos – powstała z inicjatywy społeczności polonijnej i mieści się w Pafos. Oferuje książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych czytelników. (Zobacz więcej)
  • Biblioteka przy Polskiej Szkole w Limassol i Pafos – dostępne dla uczniów i ich rodzin, zawierają lektury, literaturę dziecięcą, młodzieżową i edukacyjną.
  • Grupa Facebook „Polskie książki na Cyprze – wymiana, sprzedaż, kupno” – aktywna społeczność Polaków zamieszkałych na wyspie, którzy wymieniają się książkami, organizują sprzedaż lub szukają konkretnych tytułów. (Dołącz do grupy)

Dzięki tym inicjatywom, mimo braku stacjonarnych księgarni z polską literaturą, książki po polsku są dostępne – a dostęp do nich wciąż się rozszerza.

Potrzeba promocji czytelnictwa

Niskie zainteresowanie zakupami książek online na Cyprze może mieć wiele przyczyn: wysokie ceny, ograniczony wybór tytułów po grecku, niewielka liczba księgarni internetowych. Ale rosnąca aktywność społeczności lokalnych – również polskiej – pokazuje, iż warto wspierać inicjatywy czytelnicze.

Idź do oryginalnego materiału