„Czar Małej Ojczyzny- STARE BABICE”

stare-babice.pl 9 godzin temu
Zapraszamy na czwarte wydarzenie z cyklu „Czar Małej Ojczyzny”! Tym razem będziemy mieli okazję lepiej poznać Stare Babice – miejsce owiane pięknem pobliskiej Puszczy Kampinoskiej, a już bardzo bliskie Warszawie.
Przede wszystkim opowiemy o jednej z najambitniejszych i najbardziej niedocenianych inwestycji II Rzeczpospolitej – Radiostacji Transatlantyckiej w Babicach.
Będziemy również prezentować wyróżniony przez Mazowiecki Instytut Kultury program internetowy SzkicoBabice, który ołówkiem i gawędą przybliży inne interesujące miejsca Starych Babic.

Wernisaż i wystawa: Radiostacja Babice – Internet II Rzeczpospolitej
Parter budynku Plomby
Wernisaż: 16 lipca 2025 (środa), godz. 18:00
Wystawa: 16–30 lipca 2025
Czynna w godzinach otwarcia Biblioteki
Wstęp wolny

W programie wernisażu:
Wykład Jarosława Chrapka:
„Radiostacja Babice – Internet II Rzeczpospolitej”
Poznamy fascynującą historię budowy transatlantyckiej stacji radiotelegraficznej – inwestycji o wartości 3 mln dolarów, zrealizowanej w błyskawicznym tempie w latach 1922–1923. Umowa na jej budowę została podpisana 4 sierpnia 1921 r. w Nowym Jorku przez przedstawicieli polskiego rządu i amerykańskiej firmy RCA. To dzięki niej Polska zyskała bezpośrednie połączenie komunikacyjne z Ameryką – coś, co można uznać za pierwowzór dzisiejszego Internetu.

Radiostacja Babice była największym wspólnym przedsięwzięciem polsko-amerykańskim okresu międzywojennego – symbolem ambicji, postępu technologicznego i niezależności młodej II RP.
Na wystawie prezentowane będą archiwalne fotografie, dokumenty oraz materiały historyczne, które przybliżą zarówno samą inwestycję, jak i losy regionu Starych Babic.

Organizatorzy:
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
Gmina Stare Babice
Dom Kultury Stare Babice
Babice Transatlantic Radio Station
LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://fb.me/e/ix1RG29dM
Do zobaczenia!
#RadiostacjaBabice #InternetIIRzeczpospolitej #StareBabice #CzarMałejOjczyzny

Idź do oryginalnego materiału