„Czarna maska”. Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd na niezwykłą operę

pionki24.pl 4 godzin temu

„Czarna maska” to tytuł opery, którą zobaczą uczestnicy kolejnego wyjazdu z cyklu „Teatralne podróże”, organizowanego przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tym razem udadzą się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Wyjazd zaplanowano na piątek, 29 listopada, na godz. 16.00.

– Krzysztof Penderecki w swoich operach potrafił budować fascynujące światy. Jego trzecie dzieło sceniczne, „Czarna maska”, przenosi nas w przeszłość, do XVII-wiecznego miasteczka na Dolnym Śląsku, gdzie mimo zakończenia wojny trzydziestoletniej, mieszkańcy mają mnóstwo powodów do niepokoju – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Akcja opery rozgrywa się podczas śnieżnej zimy pośród karnawałowych zabaw, dzięki którym można zapomnieć o niebezpieczeństwach świata, szczególnie, iż w mieście pojawiła się znowu zaraza. Znajdujemy się w domu burmistrza Bolkenhain, choć główną bohaterką opery jest jego żona Benigna skrywająca mroczną tajemnicę. Jej sekret zostaje ujawniony podczas wydanego przez parę przyjęcia, na którym spotykają się przedstawiciele różnych wyznań, stanów społecznych i narodowości. Pojawiają się na nim także nieproszeni goście, wśród nich zaś jeden wzbudzający największy niepokój – mężczyzna w czarnej masce. Kim się okaże?

Opera niezwykła

Libretto powstało na podstawie jednoaktówki urodzonego na Śląsku niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Napisana w 1928 r. sztuka przeszła bez echa, zainspirował się nią jednak Penderecki, który trafił na nią przypadkiem, szukając tematu dla swojej nowej opery zamówionej przez Festiwal w Salzburgu. Kompozytora zafascynowała jedność miejsca i akcji dramatu, w którym można odnaleźć całą gamę postaw wobec świata. Penderecki wraz z Harrym Kupferem, reżyserem pierwszego wystawienia, nie ingerował w tekst, jedynie dokonał w nim skrótów, zmienił tylko zakończenie. W przypadku oryginału finał jest dużo bardziej otwarty, wersja operowa pokazuje klaustrofobiczny świat zmierzający nieuchronnie ku zagładzie.

– Od pierwszych taktów nie mamy wątpliwości, iż spokój domu burmistrza jest pozorny. Kompozytor niezwykle precyzyjnie charakteryzuje wszystkie postacie, mimo iż opera jest oparta głównie na scenach zbiorowych, korzysta przy tym z rozbudowanego aparatu orkiestrowego. Ze względu na skondensowanie akcji, pojawiające się w operze ekstremalne stany emocjonalne oraz silne kontrasty, „Czarną maskę” porównywano do arcydzieł Richarda Straussa z początku XX wieku: „Salome” i „Elektry”. Opera Pendereckiego, mimo tych podobieństw, jest na wskroś oryginalna – dodaje Elwira Kozłowska.

Ruszają zapisy

Wyjazd odbędzie się w piątek, 29 listopada, o godz. 16.00. Tradycyjnie miejscem zbiórki jest zatoka autobusowa przy ul. Legionów, na wysokości Krytej Pływalni „Delfin”.

Cena wyjazdu do teatru wynosi 80 zł. Zapisy przyjmowane będą od 28 września, od godz. 10.00, w punkcie informacji KDK w Centrum Kulturalno-Artystycznym (do wyczerpania limitu miejsc). Wpłat należy dokonywać w kasach KDK do 6 października.

Szczegółowe informacje w punkcie informacji KDK, pod numerami telefonów 48 611 07 50 i 731 877 337, a także adresem e-mail [email protected]. Opiekunami wyjazdu są Agnieszka Krynicka i Ewa Pytka.

Idź do oryginalnego materiału