Czarny poniedziałek na giełdach całego świata. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1987 roku

1 miesiąc temu

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych dotkliwie odczuła falę wyprzedaży, jaka w poniedziałek przetoczyła się przez światowe rynki finansowe. Skala spadków na głównych indeksach warszawskiego parkietu nie dorównywała co prawda dramatycznym przecenom na giełdach azjatyckich, takich jak tokijska czy koreańska, ale i tak była bardzo dotkliwa dla inwestorów i funduszy emerytalnych.

Fot. Pixabay

Giełdy na całym świecie przeżyły w poniedziałek ogromne spadki, jakich nie widziano od 1987 roku. Tokijska giełda zanotowała największą wyprzedaż od tamtego czasu, a najważniejszy indeks Nikkei 225 spadł aż o 13,5%. Mocne spadki odnotowały także giełdy w Korei Południowej i Turcji. Europa, w tym Warszawa, również rozpoczęła dzień od poważnych spadków, choć nie aż tak spektakularnych. Sytuacja ta znacząco wpłynęła na portfele inwestorów i funduszy emerytalnych.

Wśród japońskich gigantów najbardziej ucierpiały akcje firm motoryzacyjnych – Toyota straciła 19%, Subaru 18,3%, Mitsubishi 17,9%, a Honda 17,8%. Znaczące spadki dotknęły także japońskie banki. Podobną „formację wodospadu” można było zaobserwować na giełdzie w Seulu, gdzie indeks KOSPI stracił 8,8%. Co ciekawe, chińskie indeksy straciły relatywnie niewiele, bo około 1,5%.

Fala spadków dotarła również do Europy, choć tutaj ich skala była mniejsza. Niemiecki DAX i francuski CAC40 traciły ponad 2%, podobnie jak europejski indeks kluczowych spółek Euro Stoxx 50. Warszawski WIG20 odnotował spadki przekraczające 3%. Wśród największych polskich spółek na czele spadków z 3-4-procentowymi zniżkami znalazły się Cyfrowy Polsat, Pekao, Kruk, CD Projekt, JSW i KGHM.

Głównym powodem zamieszania na rynkach było umocnienie jena względem dolara aż o 2,6%, co drastycznie obniży zyski japońskich eksporterów. Stąd największe spadki dotknęły czołowe firmy motoryzacyjne. Umocnienie jena było z kolei efektem słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. Bezrobocie w USA wzrosło szybciej od oczekiwań, a przyrost nowych miejsc pracy był wolniejszy niż prognozowano. Te informacje osłabiły dolara i uderzyły w gospodarki oparte na eksporcie.

Obawy przed recesją w USA skłoniły inwestorów do ucieczki od ryzyka. Rynek spodziewa się teraz dużych obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, aby ratować wzrost gospodarczy. Waluty uznawane za bezpieczne przystanie, czyli jen i frank szwajcarski, gwałtownie umocniły się względem dolara. Pojawiły się też spekulacje, iż niektórzy inwestorzy pozbywają się dochodowych transakcji, by pokryć straty gdzie indziej.

Na pozagiełdowym rynku w USA mocno traciły akcje technologicznych gigantów, jak Nvidia, Apple, Tesla, Intel, Microsoft czy Amazon. Z kolei dużym popytem cieszyły się obligacje skarbowe, a rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich osiągnęła najniższy poziom od połowy 2023 roku.

Ten czarny poniedziałek na giełdach to wyraźny sygnał obaw przed nadchodzącą recesją i kolejny dowód na to, jak wrażliwe są rynki finansowe na dane makroekonomiczne. Inwestorzy i analitycy z niepokojem śledzą rozwój sytuacji, zastanawiając się, czy to jednorazowe tąpnięcie, czy początek dłuższej bessy. Niewątpliwie najbliższe dni i tygodnie będą najważniejsze dla dalszych nastrojów na światowych parkietach.

Warszawa ze znacznymi spadkami

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych również została dotknięta falą wyprzedaży. Indeks WIG20, skupiający 20 największych spółek, spadł o ponad 3%. Najbardziej dotknięte zostały firmy takie, jak Cyfrowy Polsat, Pekao, Kruk (firma windykacyjna), CD Projekt, JSW i KGHM. Umocnienie złotego względem dolara o 0,2% dodatkowo obniżyło notowania wielu spółek. Z drugiej strony, złoty osłabił się do euro o 0,3%. Spadki na warszawskim parkiecie pokazują, iż polska giełda nie jest odporna na globalne zawirowania i nastroje inwestorów. Tak znacząca przecena może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla posiadaczy akcji, ale też dla przyszłych emerytur Polaków, gdyż duża część aktywów funduszy emerytalnych jest ulokowana właśnie w akcjach spółek z WIG20.

Idź do oryginalnego materiału