Zgodnie z trwającą już od lat tradycją, początkiem września brzeska biblioteka zaprosiła do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającą się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku była to już 13. odsłona tego święta polskiej literatury, jej lekturą został zaś wybrany „Kordian” Juliusza Słowackiego – utwór oddający ducha epoki romantyzmu, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza, zwłaszcza powstanie listopadowe, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski tego wolnościowego zrywu. Narodowemu Czytaniu, które w sobotę, 7 września i w kolejnych dniach odbywało się w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie, towarzyszyła refleksja nad Polską i polskim losem, a także wciąż aktualną problematyką tego dramatu.
Galeria zdjęć <==
Wydarzenie to, polegające na wspólnym czytaniu i przeżywaniu dzieł polskiej klasyki, nie mogłoby się odbyć bez udziału zaproszonych do głośnego odczytania tekstów gości reprezentujących lokalne władze i instytucje oraz osób zaprzyjaźnionych z brzeską biblioteką. Lektorami i lektorkami, którzy przybliżyli zgromadzonej w holu RCKB publiczności „Kordiana” byli:
– Karina Legutek – dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku,
– Agata Podłęcka – brzeska nauczycielka, animatorka i poetka oraz radna miejska, współorganizująca rok rocznie z biblioteką to wyjątkowe wydarzenie,
– Piotr Podłęcki – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku,
– Ewa Łupińska-Toroń – dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku,
– Zuzanna Peters-Musiał – gospodyni Salonu Literackiego w Petersówce,
– Agnieszka Mastalska-Sowa – radna miejska i stała uczestniczka bibliotecznych, i nie tylko, wydarzeń kulturalnych,
– Joanna Kołodziej – nauczycielka matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku, która wraz z Agatą Podłęcką i Joanną Kossoń tworzy literacki kabaret Babki z klasą,
– Franciszek i Izabella Podłęccy – wielokrotnie występujący przed brzeską publicznością podczas wieczorków poetyckich i innych wydarzeń kulturalnych, także w bibliotece,
– Franciszka Klimek – czytelniczka i członkini bibliotecznej społeczności,
– aktorki i aktorzy z Grupy Teatralnej GT z parafii Miłosierdzia Bożego oraz z koła teatralnego Stonoga przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku pod kierunkiem Agaty Podłęckiej w składzie: Julia Kura, Aleksandra Starostka, Ada Wolak, Karina Witek, Zofia Bryndal, Greta Stalmach.
Oprócz tradycyjnego czytania wybranych fragmentów dramatu przez zaproszone osoby, które dały wspaniały popis swoich lektorskich umiejętności, fragment otwierający dramat, czyli „Przygotowanie”, w którym diabły i czarownice szykują wiek XIX, a Polsce przywódców przyszłego powstania, zaprezentowały w formie etiudy członkinie kabaretu Babki z klasą – Agata Podłęcka i Joanna Kołodziej – z gościnnym udziałem Izabelli Podłęckiej, którym towarzyszyła młodzież z grup teatralnych. Narodowe Czytanie stwarza także okazję, by oprócz zaproszonych do czytania osób mogli się zaprezentować także chętni wśród publiczności. W tym roku ciepłe przyjęcie widowni zyskał Dominik, uczeń szkoły podstawowej, który skorzystał z tej możliwości i podjął się niełatwej sztuki czytania publicznie Słowackiego. Co interesujące i godne uznania, Dominik na brzeskie Narodowe Czytanie przyjechał z sąsiedniego powiatu w towarzystwie taty, mieszka bowiem w podtarnowskich Zgłobicach, gdzie takie wydarzenie miało się odbyć w szkole kilka dni później. Zgodnie z tradycją dostępna była także okolicznościowa pieczęć, otrzymana z kancelarii Prezydenta, którą można było odbić w swoim egzemplarzu książki lub na przygotowanych karteczkach.
Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, a czytającym za przyjęcie zaproszenia. Już teraz zapraszamy także na przyszłoroczną edycję, by czytać wspólnie dzieła Jana Kochanowskiego.
—
PiMBP w Brzesku