Kiedy nadejście standardowego czasu oznacza dodatkową godzinę snu dla wielu, może to stanowić dla rodziców trudność, gdyż dzieci muszą dostosować się do nowego harmonogramu, co sprawia, iż dodatkowe godziny snu stają się codzienną batalią.
Standardowy czas zaczyna się 3 listopada o 2:00 czasu lokalnego, co oznacza, iż większość ludzi będzie musiała cofnąć zegarki o godzinę. Jednak Yukon, większość Saskatchewan oraz niektóre obszary Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu pozostają na czasie standardowym.
Doktor Anya McLaren, specjalista ds. snu i pulmonolog dziecięcy na Uniwersytecie McMaster w Hamilton wyjaśniła, iż zmiana w harmonogramie może wpływać nie tylko na sen rodziców, ale także na nastrój, koncentrację i zdolności uczenia się dzieci.
Skoro małe dzieci zwykle budzą się wczesne, między 6 a 7 rano zmiana czasu letniego na standardowy może wpłynąć na czas ich pobudki, jak wyjaśniła dla Global News. Przez pierwsze parę tygodni podczas standardowego czasu dzieci wstają, jak zwykle, ale o ile wcześniej dziecko wstawało o 6 teraz wstaje o 5, co wpływa na sen rodziców.
Heather Plante, doradca ds. snu z Albert, wyjaśnił, iż podczas zmiany harmonogramu zajęć, jak np. przesunięcie zegarka, małe dzieci mogą stać się bardziej zależne, niespokojne, sfrustrowane i bardziej skłonne do płaczu niż zwykle.
Plante zwrócił uwagę, iż choćby godzinna zmiana harmonogramu może być trudna dla dzieci, a kluczem do sukcesu jest cierpliwość, ponieważ dostosowanie może zająć kilka tygodni.
Poniżej kilka wskazówek, które pomogą lepiej zarządzać zmianą czasu letniego na standardowy.
Zacząć od stopniowego dostosowywania czasu snu. Choć byłoby łatwo od razu dostosować dziecko do nowego harmonogramu już w niedzielę, Plante rekomenduje stopniowe podejście, np. krótsze drzemki o 10-15 minut każdego dnia.
Plante zasugerował, iż kiedy dzieci wpadają w „stan drugiego oddechu”, ich poziom kortyzolu rośnie i zasypianie może zająć im godzinę. jeżeli stopniowo dostosujesz czas snu, po pewnym czasie zaczniesz zauważać, iż Twoje dziecko zaczyna dostosowywać się do nowego rytmu.
Spóźniać wczesne pobudki. Dziecko może obudzić się tuż po wschodzie słońca, nieświadome faktu, iż zegar się cofnął. Kiedy dziecko budzi się zbyt wcześnie, unikaj kołysania go, karmienia, czy innych nawyków, które mogłyby zachęcić go do oczekiwania na to, co zaś się obudzi. Zamiast tego, delikatnie uspokój dziecko, powiedz „kocham cię” i zachęć do powrotu do łóżka.
Prawdziwym wyzwaniem dla rodziców może być dostosowanie czasu drzemek małych dzieci. Oto parę wskazówek, które pomogą płynnie dostosować rytm dnia. Plante zaleca przede wszystkim trzymać się ustalonego harmonogramu drzemek i unikać skracania, wydłużania lub eliminowania drzemek przedstawi.
Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na drobne oznaki, które pokazują, iż dziecko jest gotowe do snu. Plante podkreślił, iż nie zasypianie na czas skutkuje krótszymi drzemkami, co prowadzi do rozregulowania cyklu snu.