Nowy system segregacji pacjentów wprowadzono na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Ostrowie Wielkopolskim. Przydzielane każdemu kolory mają usprawnić system przyjęcia i kolejności udzielania pomocy.
O zasadach funkcjonowania nowego systemu przyjęć i segregacji pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Ostrowie Wielkopolskim powiedział radiuCENTRUM lekarz specjalista medycyny ratunkowej, Adam Stangret.
„System triage – czyli segregacji pacjentów, jest systemem międzynarodowym, więc nie jest jakimś naszym lokalnym wynalazkiem. Polega on na takim podziale pacjentów, żeby w pierwszej kolejności udzielić pomocy tym pacjentom, którzy potrzebują tego pilnie. Wiadomo, iż na SOR trafiają pacjenci w różnym stanie. Niektórzy są przywożeni w stanie zagrożenia życia i ci muszą być ratowani zaraz po przywiezieniu, czyli bardzo pilnie. Inni mogą trochę poczekać”.
na fot.: informacja o systemie umieszczona na ostrowskim SORze
Po przewiezieniu na oddział ratunkowy, jeżeli to jest możliwe, lekarz najpierw zbiera wywiad o stanie pacjenta. Następnie bada i ocenia podstawowe parametry życiowe, jak ciśnienie tętnicze, temperaturę, saturację – czyli nasycenie krwi tlenem. Po tym lekarz klasyfikuje pacjentów według ich aktualnego stanu zdrowia, przydzielając odpowiednie kolory – dodaje doktor Stangret.
„Mamy kolory podstawowe, czyli czerwony, żółty, zielony i niebieski. Kolorem czerwonym oznacza się pacjentów, którzy znajdują się w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu, czyli wymagają natychmiastowej, pilnej pomocy. Kolorem żółtym oznaczamy pacjentów, którzy znajdują się w stanie ciężki, ale mogą jeszcze poczekać i ci pacjenci są przyjmowani w ciągu godziny. Pozostałymi kolorami, czyli zielonym i niebieskim, oznaczani są pacjenci, co do których odroczenie w czasie udzielenia im pomocy nie wpłynie na rokowania ich stanu zdrowia, czy przeżycia”.
Przydzielenie pacjentowi odpowiedniego koloru sygnalizowane będzie założeniem odpowiedniej opaski na rękę. Pozostałe zasady udzielania pomocy na SOR-ze pozostają bez zmian.