Cześć dla Polaków spod znaku Rodła. Setna rocznica Dzielnicy I w Opolu

6 miesięcy temu

Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech – sto lat od rejestracji w Opolu

Obok Opolan w uroczystościach uczestniczyli goście z Zakrzewa w Wielkopolsce (przed wojną V Dzielnica Związku Polaków w Niemczech) z Zespołem Pieśni i Tańca „Rodlanie” z tamtejszego Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła na czele.

W programie nie zabrakło salwy honorowej na cześć członków Związku Polaków w Niemczech i apelu pamięci. Pod pomnikiem zgromadzeni złożyli wieńce i kwiaty. Modlitwę w intencji zmarłych Polaków spod znaku Rodła odmówił ks. płk Jerzy Niedzielski.

Gospodarz uroczystości, wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, podkreślił aktualność Pięciu Prawd Polaków spod znaku Rodła. Zwłaszcza słów: Polak Polakowi bratem.

Patriotyzm na każdym kroku

Urszula Zajączkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Rodło Opole, przypomniała ofiarę członków Związku Polaków w Niemczech ze Śląska Opolskiego. Za swoje przywiązanie do Polski płacili uwięzieniem w niemieckich obozach koncentracyjnych, a nierzadko śmiercią. Przywołała też postaci prezesów Dzielnicy I ZPwN: Kazimierza Malczewskiego, ks. Czesława Klimasa, Karola Koziołka oraz Franciszka Myśliwca oraz wiceprezesa Arki Bożka.

Wiceprezydent Opola Przemysław Zych podkreślił, iż I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu założona 18 lutego w bytomskim hotelu „Lomnitz” była zarejestrowana przed Sądem Obwodowym w Berlinie dokładnie 100 lat temu – 7 listopada 1923 roku. Tym samym zyskała prawo do reprezentowania mniejszości polskiej Śląska Opolskiego.

– Praca u podstaw, wychowywanie młodzieży, patriotyzm na każdym kroku. To były główne cele Związku Polaków w Niemczech. Chodziło o zachowanie kultury i rodzimego języka. Odpowiedzią na próbę narzucenia nazistowskich symboli był znak będący odwzorowaniem biegu Wisły z zaznaczonym Krakowem. Nazwę tego symbolu – Rodło – zaproponował znany wszystkim opolanom Edmund Osmańczyk – mówił.

– Mam nadzieję, iż zarówno państwo polskie, władze, jak i szeroko rozumiane społeczeństwo postawy członków Związku Polaków w Niemczech będzie doceniać. Że o takich postawach będzie pamiętać, ale też ze spuścizny I Dzielnicy będziemy czerpać szerokimi garściami patriotyzm. Nie na darmo największy pomnik w Opolu jest poświęcony Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego – mówił senator RP Jerzy Czerwiński.

Idź do oryginalnego materiału