Częsty problem skóry: egzema na dłoniach. jak wygląda i jak ją leczyć?

1 rok temu

Od czego robi się egzema na dłoniach? Typy egzemy

Egzema na dłoniach może mieć różne przyczyny, w zależności od jej typu. Wyróżnia się dwie główne postacie egzemy: endogenną i egzogenną.

Egzema endogenna

Związana z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego lub predyspozycjami genetycznymi. Może być wywołana przez alergeny pokarmowe lub wziewne, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt czy niektóre produkty spożywcze. Egzema endogenna często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry, astmą lub alergicznym nieżytem nosa.

Egzema egzogenna

Powstaje w wyniku kontaktu skóry z substancjami drażniącymi lub uczulającymi, które mogą być obecne w środowisku lub kosmetykach. Przykładami takich substancji są detergenty, mydła, perfumy, biżuteria z niklu, rośliny, pestycydy czy materiały budowlane. Egzema egzogenna często dotyczy osób wykonujących zawody narażone na częste mycie rąk lub kontakt z chemikaliami.

Jak wygląda egzema na dłoniach?

Egzema pojawiająca się na dłoniach, jest niestety najbardziej widoczna i z tego względu powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny. To z pewnością dość wstydliwa przypadłość. Jak wygląda egzema na dłoniach? Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i wysuszeniem. Na skórze mogą pojawiać się pęcherzyki, grudki, nadżerki lub strupki. Zmiany skórne są często bolesne i swędzące. Skóra może się łuszczyć, pękać lub bliznowacieć. Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię dłoni lub tylko jej części, np. palce lub nadgarstki.

Jak wyleczyć egzemę na dłoniach?

Leczenie egzemy na dłoniach niewątpliwie zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. Najważniejsze jest unikanie kontaktu z alergenami lub drażniącymi substancjami oraz oczywiście odpowiednia pielęgnacja skóry. W leczeniu stosuje się różnorodne leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i kortykosteroidowe w postaci maści, kremów lub tabletek. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie immunomodulujące lub fototerapia. Pamiętajmy też, iż leczenie egzemy wymaga konsultacji dermatologicznej i indywidualnego doboru terapii. Najważniejszym czynnikiem do walki z egzemą jest jednak codzienna, specjalistyczna pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry przy egzemie na dłoniach

Pielęgnacja odbywa się z udziałem odpowiednich dermokosmetyków. Polega na nawilżaniu i natłuszczaniu skóry oraz łagodzeniu podrażnień i świądu. Do mycia rąk należy używać łagodnych mydeł lub emulsji o obojętnym pH oraz osuszać skórę delikatnie ręcznikiem. Należy unikać używania perfumowanych kosmetyków, alkoholu czy np. octu lub innych kwasów stosowanych powszechnie w pielęgnacji skóry. Dobrze sprawdzają się preparaty do skóry atopowej i emolienty, które tworzą ochronną warstwę na skórze i zapobiegają jej wysychaniu. Warto też nosić bawełniane rękawiczki podczas wykonywania prac domowych, by uniknąć kontaktu z czynnikami drażniącymi.

0
Idź do oryginalnego materiału