Cztery premiery, trzy projekty – podsumowanie roku

1 tydzień temu

Rok 2024 był dla Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku czasem intensywnej pracy i wielu nowych wyzwań. Plenerowy festiwal, przegląd teatralny o charakterze międzynarodowym i spektakl dla dzieci w spektrum autyzmu prezentowany w województwie podlaskim – to tylko część działań, które zostały zrealizowane w 2024 roku.

Za nami kolejny rok pełen teatralnych wrażeń. Zrealizowaliśmy cztery nowe spektakle, po raz ósmy zorganizowaliśmy festiwal „Kierunek Wschód”, zainicjowaliśmy po raz pierwszy Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ oraz cykl wyjazdowych spektakli i warsztatów dla nauczycieli w ramach projektu „Cicho…sza… w drodze”. Cieszę się, iż wciąż się rozwijamy i odkrywamy nowe możliwości. Te działania nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ

Na początku września odbyła się pierwsza edycja Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ. To wydarzenie zapoczątkowało sezon artystyczny 2024/2025. Były to dwa dni wypełnione performance’ami, panelami dyskusyjnymi, czytaniem bajek i ćwiczeniami dla najmłodszych, a także gościnnymi występami artystów. Wydarzenie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem widzów.

Jednym z sukcesów tego roku był festiwal BLIŻEJ, który przeprowadziliśmy dzięki uprzejmości dyrekcji. To nic innego jak spotkanie się na podwórku przy ul. Branickiego 15 (gdzie mieści się tymczasowa siedziba teatru) i tam bycie blisko widzów. Było mnóstwo ciekawych wydarzeń wokół tego festiwalu. Jak sama nazwa wskazuje staraliśmy się być bliżej ludzi, grając m.in. spektakl w kameralnej przestrzeni w pracowni plastycznej. To pierwsza i mamy nadzieję, iż nie ostatnia edycja festiwalu – zauważył Patryk Ołdziejewski, aktor i pomysłodawca Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ.

Kierunek Wschód VIII

Od 30 września do 7 października odbyła się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” – przeglądu teatralnego prezentującego kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski, a także z Ameryki. W trakcie tegorocznego wydarzenia wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. teatry z Litwy, Gruzji, Macedonii Północnej, Czech, USA oraz niezależnych artystów białoruskich.

Zaprosiliśmy sześć zagranicznych zespołów i sami również wystąpiliśmy podczas festiwalu ze spektaklem „Skąpiec”. Wydaje mi się, iż udało nam się w tym roku stworzyć festiwal różnorodny: mieliśmy teatr maski, teatr tańca, dramat, komedię, klasykę. Repertuar był fascynujący dla naszych odbiorców – podsumowuje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Cicho…sza… w drodze

Przełom listopada i grudnia to realizacja projektu „Cicho…sza… w drodze”. Polegał on na prezentacji spektaklu „Cicho…sza…” w siedmiu miejscowościach, w których nie działa teatr instytucjonalny: Bielsk Podlaski, Gródek, Sejny, Zambrów, Łapy, Sokółka i Grajewo. Przedstawienie było skierowane do całych rodzin, w tym również dla dzieci ze szczególnymi potrzebami. Widzowie otrzymali edukacyjne karty pracy, które w przystępny sposób wprowadzają w świat teatru. Chętnie korzystają z nich nauczyciele w codziennej pracy. W ramach zadania aktorzy Teatru Dramatycznego wraz z pedagogiem specjalnym przeprowadzili warsztaty dla nauczycieli. Uczestnicy podczas zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób pobudzać i rozwijać zainteresowania teatralne wśród dzieci i młodzieży autystycznej.

To niezwykłe, zaczarowane i magiczne przedsięwzięcie. Okazało się, iż dzieją się czary z tym projektem, bo przedstawienie dociera do dzieci ze specjalnymi potrzebami, ale też zaczarowuje dzieci bez spektrum i podoba się dorosłym, którzy odnajdują żart, dowcip i różne smaczki. Odwiedziliśmy siedem miejscowości w województwie podlaskim i wszędzie spotkaliśmy się z miłym i ciepłym odbiorem. Na spektakl przychodziły dzieci z przedszkoli, szkół i różnych środowisk integracyjnych. Myślę, iż „Cicho…sza… w drodze” okazała się nie mniejszym sukcesem niż festiwal „Kierunek Wschód”, bo nie brakowało owacji, przepięknych spotkań i wzruszeń – powiedziała Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego.

Bajkowe Poranki

Białostocki teatr w 2024 roku wznowił Bajkowe Poranki. To cykl spotkań w Pijalni Czekolady Wedel z aktorami, podczas których najmłodsi mogli przenieść się do magicznego świata bajek. Aktorzy Teatru Dramatycznego czytali m.in. współczesne historie o przyjaźni i odwadze. Dzieci słuchały z zapartym tchem, a po każdym spotkaniu mogły zadawać aktorom pytania. Niedzielne przedpołudnia dostarczały mnóstwa pięknych wrażeń. Najbliższe spotkanie: już 12 stycznia 2024 r.

Cztery premiery w 2024

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w 2024 r. stworzył cztery nowe spektakle. Były to różnorodne propozycje, wśród których znalazła się farsa, komediodramat, spektakl drogi czy muzyczna sztuka.

W marcu odbyła się premiera „Szwagierek” w reżyserii Michała Znanieckiego. To spektakl, w którym na jednej scenie występują wszystkie aktorki Teatru Dramatycznego i to właśnie kobiety są w tej sztuce głównymi bohaterkami. Tyle różnorodnych osobowości oznacza prawdziwy rollercoaster emocji.

„Małe zbrodnie małżeńskie” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz były kolejną premierą, która miała miejsce w maju. To opowieść o małżeństwie, które po latach wspólnego życia próbuje odbudować swoją relację, poszukując źródeł niezrozumienia i wracając do pierwszych wspólnych chwil. Czy problemem jest amnezja głównego bohatera, który uległ wypadkowi czy kłamstwa? Kto kłamie i dlaczego? Mąż czy żona?

Premiera farsy „O co biega?” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza we wrześniu zainaugurowała sezon artystyczny 2024/2025. Akcja rozgrywa się czasie II wojny światowej w willi lokalnego pastora Toopa i jego żony Penelopy, byłej aktorki. Małżeństwo prowadzi spokojne życie na wsi, jednak wszystko zmieni wizyta niespodziewanego gościa podczas nieobecności duchownego. Rozpoczyna się lawina zdarzeń, która może doprowadzić do skandalu!

W listopadzie odbyła się premiera spektaklu „Tschick” w reżyserii Marka Gierszała. Przedstawienie wywołało poruszenie zarówno wśród publiczności, jak i mediów. To humorystyczna i trzymająca w napięciu historia o dwóch chłopcach – Tschicku i Maiku. Podejmują oni spontaniczną decyzję o podróży, w czasie której dorastają, dojrzewają i szukają odpowiedzi na ważne życiowe pytania. Jak to w trakcie podróży bywa, nie brakuje też szalonych przygód i spotkań z ciekawymi ludźmi.

Wszystkie z wymienionych spektakli publiczność będzie mogła obejrzeć w nowym roku (dokładne terminy na stronie: dramatyczny.pl/repertuar). W 2024 roku Teatr zagrał ponad 160 spektakli, które obejrzało blisko 23 tysiące osób.

Przedstawione dane liczbowe są wymownym dowodem na to, jak istotną rolę odgrywa teatr w życiu naszej społeczności. Co więcej, cieszy fakt, iż nasza oferta przyciąga widzów nie tylko z miasta, ale także z okolicznych miejscowości i całego województwa. To, iż mimo prowadzonych prac remontowych widownie wciąż są pełne, jest dla nas ogromną motywacją do dalszej pracy – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Idź do oryginalnego materiału