Czy kierowca może ruszyć, zanim pieszy opuści przejście? Wyjaśniamy

3 tygodni temu

To sytuacja, którą zna każdy uczestnik polskich dróg. Kierowca zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, ustępując pierwszeństwa osobie na pasach. Pieszy zdążył już odejść na tyle daleko, iż pojazd mógłby bezpiecznie ruszyć, ale wciąż opuścił przejścia. Czy kierowca ma wówczas prawo kontynuować jazdę? Przepisy w tej kwestii mogą wydawać się nieco skomplikowane.

Wyjaśniając tę kwestię, warto przypomnieć, iż zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 13 ust. 1a), pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, jeżeli znajduje się na przejściu. Podobnie wygląda sytuacja, gdy pieszy wchodzi na pasy (z wyjątkiem obowiązku ustąpienia pierwszeństwa tramwajom).

Z kolei kierowca, zbliżając się do przejścia, zgodnie z przepisami (art. 26 ust. 1), musi ustąpić pieszemu oraz zachować szczególną ostrożność, zmniejszając prędkość tak, aby nie stworzyć niebezpiecznej sytuacji.

Pieszy opuszcza przejście. Czy kierowca może ruszyć?

Czy w świetle tych przepisów można kontynuować jazdę, gdy przechodzień minął już nasz pojazd? Aby to wyjaśnić, warto zrozumieć, czym według Prawa o ruchu drogowym jest "ustąpienie pierwszeństwa".

W tym kontekście oznacza ono "powstrzymanie się od ruchu, o ile ruch mógłby zmusić […] pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku" (art. 2, ust. 23).

ZOBACZ: "Jazda bez prawa". Reportaż o nielegalnych miejskich wyścigach

Wynika z tego, iż kierowca łamie przepisy, jeżeli swoim działaniem wymusza na pieszym jakąkolwiek reakcję. Na przykład, jeżeli kierujący pojazdem, zirytowany wolnym tempem przechodzącego, zaczyna ruszać, zmuszając go do szybszego przejścia.

Takie zachowanie nie tylko odbiega od zasad kultury na drodze, ale jest również niezgodne z przepisami. Za podobne wykroczenie grozi mandat w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Prawo nie zabrania przejechania przez przejście, zanim pieszy je całkowicie opuści. Ważne jednak, aby kierowca był pewien, iż jego ruch nie wpłynie na zachowanie osoby, której ustępuje pierwszeństwa.

Warto również pamiętać, iż na drodze dwujezdniowej, przedzielonej np. wysepką, każde przejście jest traktowane jako osobne. Nie ma więc obowiązku ustępowania pierwszeństwa pieszym znajdującym się na pasach po drugiej stronie wysepki, niż ta, na którą zamierzamy wjechać.

Nie tylko kierowca ma obowiązki. O tym należy pamiętać

Osoba chcąca przejść przez jezdnię również musi przestrzegać przepisów. Nie może zwolnić kroku ani zatrzymać się, jeżeli nie ma ku temu uzasadnionego powodu. Zakazane jest również przebieganie przez drogę.

Kolejna ważna zasada dotyczy korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Otóż przechodząc przez jezdnię czy torowisko, a także wchodząc na przejście dla pieszych, nie można tego robić "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji" (art. 14, ust. 8).

ZOBACZ: Najlepsze samochody dla seniora. Wśród nich kabriolet

Kierowcy powinni z kolei pamiętać, iż choćby jeżeli inni uczestnicy ruchu łamią obowiązujące zasady, nic ich nie zwalnia z zachowywania szczególnej ostrożności. Przejeżdżając przez pasy, trzeba mieć na uwadze, iż ktoś może nagle na nie wtargnąć, zawrócić w połowie drogi lub nieoczekiwanie wrócić na drugą stronę ulicy.

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć na uwadze, iż drogi są przestrzenią wspólną, w której każdy ma swoje prawa i obowiązki. Tylko poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie można zminimalizować ryzyko wypadków.

Idź do oryginalnego materiału